Reagimi i Iranit ndaj deklaratës së Biden dhe Lapid

Në përgjigje të deklaratës së Biden dhe Lapid, zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Iranit tha: Për sa kohë qeveria e rreme e “Izraelit” është ndalesa e parë në udhëtimin e presidentëve amerikanë dhe për sa kohë që qëllimi i parë tyre është ruajtja e sigurisë dhe epërsisë së saj, kombet dhe vendet e rajonit nuk do të arrijnë paqen, stabilitetin dhe qetësinë.

Z. Kanani në Twitter në reagim ndaj deklaratës së përbashkët të presidentit amerikan Joe Biden dhe kryeministrit sionist Yair Lapid shkroi: Në deklaratën e përbashkët të Biden dhe Lapid theksohet “angazhimi fiks dhe vendimtar i Shteteve të Bashkuara për të ruajtur sigurinë dhe epërsinë ushtarake të Izraelit. Mos u gaboni; Objektivi nuk është vetëm Irani, por vendet arabe dhe islamike duhet të pranojnë gjithmonë epërsinë e regjimit sionist. Prandaj, burimi kryesor i kërcënimit për rajonin është mjaft i qartë. Kanani gjithashtu në një postim tjetër në Twitter ka shkruar: Për sa kohë qeveria e rreme e “Izraelit” është ndalesa e parë në udhëtimin e presidentëve amerikanë dhe qëllimi i parë është ruajtja e sigurisë dhe epërsisë së saj, kombet dhe vendet e rajonit nuk do të arrijnë paqen, stabilitetin dhe qetësinë. Republika Islamike e Iranit e konsideron sigurinë e fqinjëve të saj si sigurinë e vet.

Reagimi i zëdhënësit të Forcave të Armatosura ndaj përdorimit të frazës “përdorim force” nga Presidenti i SHBA-së kundër Iranit

Zëdhënësi i lartë i Forcave të Armatosura iraniane në përgjigje të përdorimit të frazës “përdorim force” nga Presidenti i SHBA-së kundër Iranit tha:  

Ata e dinë shumë mirë se do të paguajnë çmimin e përdorimit të fjalës Përdorim force kundër Iranit Islamik. Gjeneral brigade Abolfazl Shekarchi, në përgjigje të pretendimit të presidentit amerikan Joe Biden për përdorimin e opsionit të “përdorimit të forcës” kundër Iranit, tha: Përdorimi i shprehjes “përdorim force” nga presidenti i Shteteve të Bashkuara dhe kryeministri i pafuqishëm i regjimit të rremë sionist duhet t’i atribuohet luftës së tyre psikologjike, iluzionit dhe përfjetjes. Gjeneral brigade Shikarchi shtoi: Republika Islamike e Iranit paralajmëron Presidentin e Shteteve të Bashkuara dhe Kryeministrin e regjimit sionist, që ata të kenë parasysh ngjarjet e kaluara duke përfshirë marrjen e folesë së spiunazhit amerikan në Teheran, varrimin e ushtarëve amerikanë në shkretëtirën e Tabasit, dështimi vendimtar i Shteteve të Bashkuara në imponimin e një lufte 8-vjeçare kundër Iranit, arratisja pushtuesve të mëdhenj amerikanë nga Afganistani, shkatërrimi i bazës amerikane “Ain al-Assad”, gjuetia e aeroplanit më të avancuar amerikan spiun në Gjiri Persik dhe dështimi poshtërues i projektit amerikan të fushatës së ISIS-it në Irak dhe Siri. Zëdhënësi kryesor i forcave të armatosura të Republikës Islamike të Iranit theksoi: Ata e dinë shumë mirë se do të paguajnë çmimin e përdorimit të fjalës “përdorim force” kundër Iranit Islamik, ndaj është mirë që të monitorohet me kujdes situata në rajon dhe në botë, të rishikohet një herë e kaluara për të analizuar siç duhet të ardhmen.

Abolfazl Shekarchi,

Korpusi i Gardës së Revolucionit Islamik publikoi në Twitter një postim paralajmërues në përgjigje të deklaratave të Presidentit të SHBA në lidhje me mundësinë e një sulmi ushtarak ndaj objekteve bërthamore të Iranit si opsion i fundit.

Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike, sot (e enjte) në një postim në Twitter, në përgjigje të deklaratave kërcënuese të presidentit amerikan Joe Biden, paralajmëroi se durimi i Republikës Islamike të Iranit ndaj veprimeve të Perëndimit dhe qëndrimeve politike dhe tendencioze të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike , nuk do të zgjasë përgjithmonë. IRGC në këtë postim në Twitter në një lëvizje të jashtëzakonshme përdori hashtagun #nuclear_deterrence. Presidenti amerikan Joe Biden, i cili këtë javë shkoi në territoret e pushtuara për një vizitë rajonale, përsëriti pretendimet e rreme të zyrtarëve amerikanë kundër programit paqësor bërthamor të Iranit. Biden ngriti gjithashtu mundësinë e sulmit ndaj objekteve bërthamore të Iranit në përputhje me iluzionet dhe pretendimet e liderëve të regjimit sionist.

Duhet përmendur se presidenti amerikan Joe Biden të mërkurën shkoi në territoret e pushtuara dhe u takua me kryeministrin e përkohshëm Yair Lapid, presidentin Isaac Herzog, ministrin e luftës Benny Gantz dhe ish-kryeministrin Naftali Bennett. /Parstoday

/Argumentum.al