Rusia paralajmëron se anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të ishte 'gabim i rëndë'

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë ka thënë se ofertat e mundshme nga Finlanda dhe Suedia për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s janë një “gabim i rëndë” që do të rrisë “tensionin ushtarak” në Evropë.

“Fakti që siguria e Suedisë dhe Finlandës nuk do të forcohet si rezultat i këtij vendimi është shumë i qartë për ne,” citoi agjencia e lajmeve Interfax të thoshte Sergej Ryabkov.

“Ata nuk duhet të kenë iluzione se ne thjesht do ta durojmë,” shtoi ai. “Niveli i përgjithshëm i tensionit ushtarak do të rritet dhe parashikueshmëria në këtë sferë do të ulet.”

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha gjithashtu të hënën se Moska do të “ndiqte me shumë kujdes se cilat do të jenë pasojat” e lëvizjes së kombeve nordike “për sigurinë tonë, e cila duhet të sigurohet në një mënyrë absolutisht të pakushtëzuar”.
Rusia ka paralajmëruar në mënyrë të përsëritur të dyja vendet kundër anëtarësimit në NATO, duke thënë se një veprim i tillë do ta detyronte atë të “rivendoste ekuilibrin ushtarak” duke forcuar mbrojtjen e saj në rajonin e Detit Baltik, duke përfshirë vendosjen e armëve bërthamore.

Finlanda ndan një kufi tokësor 810 milje (1300 km) me Rusinë dhe Suedinë një kufi detar. Të dy vendet kanë konsideruar për dekada se bashkimi me aleancën prej 30 anëtarësh të NATO-s, të udhëhequr nga SHBA, do të përfaqësonte një provokim të panevojshëm të Moskës.

Parlamentet suedeze dhe finlandeze filluan të hënën debatin për këtë çështje, me sesionin në Helsinki që ka gjasa të zgjasë disa ditë. Ndërsa 85% e 200 deputetëve të Finlandës mbështesin anëtarësimin, 150 kanë kërkuar të flasin dhe nuk pritej një votim të hënën.

“Mjedisi ynë i sigurisë ka ndryshuar rrënjësisht,” tha kryeministrja, Sanna Marin, në parlament ndërsa hapi debatin të hënën. “I vetmi vend që kërcënon sigurinë evropiane dhe tani po bën hapur një luftë agresioni, është Rusia”.

Në Stokholm, ku votimi parlamentar pritej të ishte gjithashtu një formalitet, kryeministrja Magdalena Andersson u tha deputetëve se “një ndryshim historik në politikën e sigurisë së vendit tonë” ishte duke u zhvilluar dhe se Suedia “ka nevojë për garancitë formale të sigurisë që vijnë me anëtarësimin në NATO. “.

Lëvizjet për t’u bashkuar me aleancën e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara nga dy fuqi historikisht neutrale shënojnë një nga ndryshimet më të mëdha në arkitekturën e sigurisë së Evropës për dekada, duke reflektuar një ndryshim gjithëpërfshirës në perceptimet në rajonin nordik që kur Rusia nisi pushtimin e saj në fund të shkurtit.

/Argumentum.al