Tensione në veri të Kosovës/ Serbët bllokojnë rrugët, Policia mbyll pikëkalimet

Serbët lokalë në veri të Kosovës kanë bllokuar të dielën me kamionë rrugën magjistrale në afërsi të pikëkalimit kufitar të Jarinjës, që gjendet në Komunën e Leposaviqit.

Bllokadat vijnë një ditë para se të hyjnë në fuqi dy vendime të Qeverisë së Kosovës që kanë të bëjnë me targat dhe dokumentet serbe.

Besim Hoti nga Policia e Kosovës ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se është vendosur një bllokadë edhe në Rudarë të Zveçanit, përkatësisht në rrugën magjistrale Prishtinë-Rashkë.

Fshati Rudarë gjendet pesë kilometra nga Mitrovica.

Një protestues në Rudarë ka thënë për Radion Evropa e Lirë se këto zhvillime kanë qenë të pritura.

“Dihet se serbët janë mbledhur gjithmonë kur kanë dëgjuar sirenat, sepse kjo gjithmonë ka nënkuptuar përgjigje ndaj ndonjë rreziku. Ishte e papritur, por disi pritej. Jemi mbledhur në protestë kundër vendimeve të Qeverisë Kurti lidhur me letërnjoftimet dhe targat”, ka thënë ai.

Barrikada është larguar përkohësisht për kalimin e udhëheqësve të Listës Serbe – partia dominuese e serbëve të Kosovës – të cilët kanë udhëtuar nga Rashka në Mitrovicë.

Në Rashkë ata janë takuar me drejtorin e Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Petar Petkoviq.

Bashkë me zyrtarë të Listës Serbe, edhe disa qytetarë e kanë shfrytëzuar rastin për të hyrë në Kosovë.

Bllokada janë vendosur edhe në fshatin Zupqë, që gjendet në afërsi të magjistrales Bërnjak-Mitrovicë, si dhe në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë të Veriut.

Vendimi i Qeverisë së Kosovës

Nga 1 gushti, qytetarët që kanë makina me targa me akronime të qyteteve të Kosovës – që lëshohen nga Serbia – do të mund të riregjistrojnë makinat e tyre me targat RKS (Republika e Kosovës).

Në pjesën veriore të Kosovës, të banuar me shumicë serbe, llogaritet qarkullojnë 10.000 makina me targa me emra të qyteteve të Kosovës, të tilla si PR (Prishtinë), KM (Mitrovica e Kosovës) e të tjera.

Po ashtu, nga 1 gushti, të gjithë shtetasit e Serbisë, që do të hyjnë në territorin e Kosovës, do të pajisjen me një dokument të përkohshëm të hyrje-daljes, që do të zëvendësojnë dokumentet e identifikimit personal nga Serbia.

Praktikë të njëjtë Serbia aplikon për shtetasit e Kosovës qe 11 vjet./Rel