Viktor Orbán paraqet vizionin e tij në lidhje me të ardhmen e Hungarisë në një dekadë konflikti

Shtyllat e qytetërimit perëndimor po çahen

Sipas pikëpamjes së Viktor Orban, dekada e ardhshme do të jetë një dekadë rreziku, pasigurie dhe lufte, pasi shtyllat e qytetërimit perëndimor, që më parë mendohej të jenë të palëkundshme, po plasariten. Kryeministri foli për tre ndryshime në qytetërimin perëndimor. Në të kaluarën, ne mendonim se jetonim të strehuar nga shkenca, më pas erdhi Covid, menduam se lufta nuk mund të kthehej në Evropë, por ka luftë në lagjen e Hungarisë dhe menduam se Lufta e Ftohtë nuk mund të kthehej kurrë, por një botë Liderët tani po punojnë për të riorganizuar jetën tonë në blloqe gjeopolitike, tha kryeministri.

Ndikimi i Perëndimit po pakësohet

Kryeministri hungarez foli për gjendjen e përgjithshme në Evropë që sipas vlerësimit të tij po shkon në një trajektore në rënie, sepse forca, fuqia, autoriteti dhe agjentura e qytetërimit perëndimor po zbehet. Më e dhimbshme nga të gjitha në humbjen e fuqisë dhe hapësirës materiale është humbja e kontrollit të Perëndimit mbi burimet e energjisë, theksoi Orbán. Perëndimi nuk zotëron më pjesën më të madhe të lëndëve të para dhe burimeve të energjisë. “Situata jonë, situata e Evropës, është dyfish e vështirë: arsyeja është se Uashingtoni po sillet ashtu siç sillet. Askush nuk e ka ngritur vetullën kur Amerika filloi të nxjerrë energji përmes fracking, megjithëse Amerika nuk e ka fshehur faktin se do të përdorë politikën e saj energjetike si një armë të politikës së jashtme, tha Orbán, duke shtuar se amerikanët janë në gjendje të imponojnë vullnetin e tyre sepse ata nuk varen nga të tjerët për furnizimin me energji.

Humbja e burimeve të energjisë

Evropianët i janë përgjigjur kësaj duke i rezistuar varësisë nga amerikanët, dhe deri më tani BE-ja po përpiqej të mbronte boshtin energjetik gjermano-rus, i cili, megjithatë, po copëtohet, siç flasim. “Propozimi i fundit i Komisionit të BE-së është që të gjithë duhet të detyrohen të ulin konsumin e tyre të gazit me 15 për qind, dhe nëse kjo nuk funksionon, ai do t’u hiqet atyre që e kanë atë, paralajmëroi Viktor Orbán.

Sfidat që e presin Hungarinë

Duke folur për gjendjen e popullit hungarez, kryeministri tha se sfida më e rëndësishme është rënia e popullsisë. Ka ende më shumë funerale sesa pagëzime, vuri në dukje ai. Popujt e botës mund të ndahen në dy grupe: disa janë të aftë të riprodhojnë veten biologjikisht, të tjerët jo. Duke iu referuar politikave familjare të qeverisë Fidesz, ai tha se gjendja në vend është përmirësuar, por nuk ka pasur ende një kthesë.

“Derisa të ketë një kthesë, herët a vonë Hungaria dhe pellgu i Karpateve do të na vidhen,” tha politikani hungarez.

Orbán tha se sfida e dytë me të cilën përballemi është migrimi, i cili e ka ndarë Evropën në dysh. “Një gjysma është një botë ku popujt evropianë dhe joevropianë jetojnë së bashku. Këto vende nuk janë më kombe, por konglomerate popujsh. Është gjysma tjetër e Perëndimit, Evropa Qendrore. Perëndimi, në kuptimin intelektual, është zhvendosur në Evropën Qendrore, dhe në pjesën tjetër të Evropës ka mbetur vetëm post-perëndimi, paralajmëron Orbán, i cili tha se post-perëndimi aktualisht po përpiqet të detyrojë Evropën Qendrore të bëhet si ata.

Migrimi i detyruar

Sipas mendimit të kryeministrit, Brukseli, së bashku me rrjetin e George Soros, dëshiron të imponojë migrimin në Hungari. Duke iu referuar disa procedurave të mëparshme të sundimit të ligjit kundër Hungarisë, ai tha se “Ne jemi dërguar në gjykatë dhe jemi dënuar. Dhe nëse nuk do të ishte kriza e refugjatëve në Ukrainë, ata do të kishin filluar të ekzekutonin dënimin ndaj nesh. Tani e kanë lënë mënjanë. Nuk e kanë hequr nga rendi i ditës, thjesht e kanë lënë mënjanë.

He called it an “ideological travesty of the internationalist left” when they try to claim that Europe is inherently mixed-race. It is a historical and semantic fraud. The peoples living within Europe move, they work, but they are not mixed peoples. We are willing to mix with each other, but we are not willing to become mixed race”, Mr Orbán said. In his view today the Islamic civilization, which is gradually moving towards Europe, has realised that Hungary is not going to be the launchpad for their expansion in Europe because of the Hungarian tradition of fighting the Islamic Ottoman empire in the past.

Çështja me gjininë

Kërcënimi tjetër është ideologjia gjinore, kundër me qeverinë kishte futur Aktin e saj për Mbrojtjen e Fëmijëve, dhe për shkak të të cilit Hungaria është dërguar në gjykatë nga e majta dominuese evropiane. “Ne nuk duam t’u themi atyre se si të jetojnë, ne duam vetëm që ata të kuptojnë se në vendin tonë babai është burrë dhe nëna është grua – dhe ata duhet ta pranojnë këtë së bashku me forcat Soros”, theksoi Orbán. , duke shtuar se kjo “lloj marrëzie perëndimore” nuk do të bëhet kurrë opinioni i shumicës në këtë pjesë të botës.

Rëndësia e aleancave dhe Katërshja e Vishegradit

Sipas kryeministrit, çelësi i fitores është vendosmëria dhe kërkimi i aleatëve. Kjo është arsyeja pse post-perëndimorët kanë bërë gjithçka që munden për të prishur V4. Interesat strategjike të polakëve dhe hungarezëve në luftë përkojnë: ne duam që Rusia të qëndrojë larg rrugës, ne duam që Ukraina të mbetet e pavarur. “Por në marrëdhëniet hungarezo-polake, problemi është në thelb: ne e shohim këtë si një luftë mes dy popujve sllavë dhe polakët e shohin si një luftë në të cilën ata bëjnë pjesë. Miqtë tanë sllovakë dhe çekë në zgjedhje preferuan botën postperëndimore”, tha ai me një nuancë sarkazëm.

Viktor Orbán tha se aspekti kryesor i çdo lufte është se nënat vajtojnë fëmijët e tyre dhe fëmijët humbasin prindërit e tyre. Ky nocion duhet të kapërcejë gjithçka tjetër, edhe në politikë. Kryeministri theksoi se deri më tani 86 hungarezë kanë vdekur në luftimet në Ukrainë. Prandaj ai mbajti qëndrimin e tij të mëparshëm se kjo nuk është lufta e hungarezëve. Këtë e theksoi edhe kryeministri.

“Ka vende që kritikojnë Hungarinë sepse mendojnë se ajo nuk është e përkushtuar sa duhet ndaj ukrainasve, por shumë nga këto vende janë shumë larg këtij konflikti dhe më së shumti japin mbështetje financiare ose të armatosur”.

Shtetet e Bashkuara

Pretendimi i amerikanëve se të gjithë duhet të jenë thjesht në anën e duhur të historisë dhe pjesa tjetër e botës do t’i bindet nuk është më e vlefshme, tha Viktor Orbán. Shumica e botës nuk e dëgjon këtë thirrje. Kjo luftë mund të jetë fundi i supremacisë perëndimore, një rend botëror multipolar po troket në derën tonë”, vlerësoi kryeministri. Ai sugjeroi se Perëndimi duhet të zhvillojë një strategji të re në vend të raporteve boshe të fitores, të fokusohet jo në fitimin e luftës, por në negociatat e mira të paqes dhe një ofertë të mirë paqeje. Detyra e BE-së nuk është të qëndrojë me ukrainasit kundër rusëve, por të qëndrojë mes rusëve dhe ukrainasve, theksoi Orbán.

Heqja e të drejtës së vetos në BE

Kryeministri tha se propozimi i Brukselit për të hequr vendimmarrjen konsensuale në politikën e jashtme të BE-së është i rrezikshëm. “Evropa nuk mund të bëhet një lojtar politik global, sepse nuk mund të ruajë as paqen në vend”, theksoi kryeministri, duke e quajtur “imperializëm” vendimmarrjen e unifikuar të politikës së jashtme të BE-së. Është gjithashtu një problem i madh që BE-ja nuk mund të mbrojë kufijtë e saj. BE-ja nuk duhet të ëndërrojë rolin e saj qendror në politikën botërore, por së pari duhet të bëjë punën e saj në shtëpi, theksoi ai.

Furnizimi me energji është kyç

Pyetja themelore është se kush përfiton nga kjo luftë, tha kryeministri. “Rusët janë përfituesit kryesorë, sepse kanë burime energjetike. Sot rusët po shesin më pak energji, por me një çmim shumë më të lartë, ndaj kanë përfituar. Por ka përfituar edhe kinezët, të cilët dikur ishin në mëshirën e arabëve përsa i përket varësisë energjetike, por tani mund të blejnë energji ruse. Dhe kompanitë amerikane gjithashtu po bëjnë mirë. Megjithatë, BE-ja po ecën keq sepse importet e saj të energjisë janë në të kuqe”, tha ai.

Evropa po përballet me një recesion të madh

Zoti Orbán tha se Evropa është e rrënuar nga perspektiva e recesionit dhe situata në Hungari po ashtu vështirësohet nga fakti se forcimi i dollarit ndaj euros çon automatikisht në një dobësim të forintës. Hungaria i ka vendosur vetes një synim për dy vitet e ardhshme, domethënë të qëndrojë nga recesioni global, tha ai. Por sipas mendimit të kryeministrit vetëm zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA mund të rikthejnë paqen në botë.

“Ne mund ta ruajmë suksesin tonë në aspektin ekonomik nëse qëndrojmë jashtë luftës, marrëzisë gjinore, taksave globale, migrimit, recesionit të përgjithshëm në Evropë. Lajmi i mirë është se ne arritëm ta bëjmë këtë në 2010 dhe 2020. Në vitin 2020, Hungaria ishte ‘përpara kurbës’ në krizë”, tha udhëheqësi hungarez.

Hungaria do të bëhet kontribues neto i BE-së

Sipas kryeministrit, Hungaria do të jetë një kontribues neto në BE deri në vitin 2030, gjë që do të krijojë edhe një situatë të re për Hungarinë. “Deri në atë kohë, ne duhet të jemi në formë të mirë në aspektin diplomatik, ushtarak dhe ekonomik”, theksoi Orbán./hungarytoday/

Përshtati në shqip: Argumentum.al