Blinken dhe Austin në Ukrainë: "Ne jemi këtu për t'ju mbështetur në çdo mënyrë të mundshme"

Zyrtarët e lartë amerikanë kanë zhvilluar bisedime ballë për ballë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy në kryeqytet, Kiev – takimi i parë zyrtar që nga pushtimi i Rusisë në vendin në fund të shkurtit – me Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken që tha se Moska po dështon në qëllimet e saj të luftës. .

“Për sa i përket qëllimeve të luftës së Rusisë, Rusia tashmë ka dështuar dhe Ukraina tashmë ka pasur sukses”, tha Blinken në një konferencë shtypi pasi ai dhe Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin zhvilluan bisedime me Zelenskyy që zgjatën për gati tre orë.

Të hënën, presidenti Joe Biden emëroi Bridget Brink, ambasadoren aktuale në Sllovaki, për të qenë ambasadore e SHBA në Ukrainë, sipas Shtëpisë së Bardhë.

Ekspertët ushtarakë perëndimorë thonë se qëllimi fillestar i presidentit rus Vladimir Putin ishte që t’i presë kokat e forcave ukrainase në një operacion rrufe, por ai hasi në një nivel rezistence që shërbimet e inteligjencës nuk arritën ta parashikonin.

Trupat ruse kanë humbur më shumë se 500 tanke dhe 300 automjete të blinduara, sipas blogut të specializuar Oryx, i cili liston humbjet materiale në Ukrainë në bazë të fotove ose videove të mbledhura në fushën e betejës.

Moska ka mohuar se synon të përmbysë qeverinë e Ukrainës dhe ka dërguar më shumë trupa në Ukrainën lindore. Javën e kaluar, ajo filloi një sulm masiv atje në një përpjekje për të kapur provincat lindore në rajonin e Donbas.

US Defense Secretary Lloyd Austin and US Secretary of State Antony Blinken meet with Ukrainian foreign minister Dmytro Kuleba and Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy

Blinken dhe Austin vunë re se fakti që ata ishin në gjendje të vizitonin Kievin ishte dëshmi e këmbënguljes së Ukrainës për të detyruar Moskën të braktiste një sulm ndaj kryeqytetit muajin e kaluar, mes premtimeve për më shumë ndihmë për të shmangur trupat ruse.

“Ajo që ju keni bërë në zmbrapsjen e rusëve në betejën e Kievit është e jashtëzakonshme dhe frymëzuese, sinqerisht, për pjesën tjetër të botës,” i tha Austin Zelenskyy. “Ne jemi këtu për t’ju mbështetur në çdo mënyrë të mundshme.”

Blinken iu drejtua liderit ukrainas duke thënë: “Arsyeja që ne jemi kthyer është për shkak të jush, për shkak të guximit, udhëheqjes dhe suksesit të jashtëzakonshëm që keni pasur në zmbrapsjen e këtij agresioni të tmerrshëm rus”.

Para vizitës së zyrtarëve amerikanë, Zelenskyy u kishte kërkuar liderëve perëndimorë për më shumë armë dhe furnizime të rënda, për të cilat ai tha se ishin jetike që Ukraina të rimarrë përfundimisht territorin e pushtuar nga Rusia.

Pentagoni do të zgjerojë stërvitjen për ushtrinë ukrainase

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes do të zgjerojë trajnimin ushtarak për anëtarët e shërbimit ukrainas, duke përfshirë disa sisteme armësh që po i ofrohen Ukrainës si pjesë e ndihmës ushtarake perëndimore.

Kështu thuhet në një deklaratë të lëshuar nga zëdhënësi i Zyrës së Departamentit të Shtetit, Ned Price, pas vizitës së Sekretarit të Shtetit Antony Blinken dhe Sekretarit të Mbrojtjes Lloyd Austin në Kiev, transmeton Ukrinform.

“Si pjesë e ndihmës sonë të vazhdueshme, Sekretari Austin informoi gjithashtu Qeverinë e Ukrainës se Departamenti i Mbrojtjes i SHBA do të zgjerojë trajnimin ushtarak për pjesëtarët e shërbimit ukrainas në rajon për disa sisteme armësh që po ofrohen. Ai theksoi përpjekjet e SHBA për të përshpejtuar dërgimin e këtyre armët, të cilat tani po mbërrijnë brenda ditëve nga shpallja”, tha Price.

Austin nënvizoi gjithashtu se, së bashku me aleatët dhe partnerët e saj, Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të koordinojnë dërgesën e armatimeve të rënda shtesë, municioneve dhe pjesëve rezervë nga kombet e tjera.

Ai parashikoi gjithashtu për udhëheqësit ukrainas axhendën për Takimin Konsultativ të Mbrojtjes të kësaj jave në Gjermani.

Sipas deklaratës, gjatë takimit të tyre, sekretari Blinken tha se presidenti Joe Biden do të emërojë Bridget Brink, aktualisht ambasadorja e SHBA në Sllovaki, si ambasadorja e ardhshme e SHBA në Ukrainë. Nëse konfirmohet, ambasadori Brink do të drejtojë misionin diplomatik amerikan në Ukrainë.

Përveç kësaj, Blinken tha se diplomatët amerikanë do të kthehen në Ukrainë këtë javë. “Prania e shtuar e SHBA-së tregon mbështetjen tonë për Ukrainën dhe është pjesë e angazhimit të SHBA-së për të kthyer diplomatët tanë në ambasadën tonë në Kiev sa më shpejt të jetë e mundur”, shtohet në deklaratë.

Sekretari Blinken informoi Presidentin Volodymyr Zelensky se Shtetet e Bashkuara synojnë të detyrojnë më shumë se 713 milionë dollarë në Financim Ushtarak të Jashtëm (FMF) për Ukrainën dhe 15 vende të tjera aleate dhe partnere në Evropën Qendrore dhe Lindore dhe në rajonin e Ballkanit. Kjo përfshin 650 milionë dollarë financime të siguruara nga Akti i Ndarjeve Suplementare të Ukrainës, 2022. Më shumë se 322 milionë dollarë në këtë detyrim janë për Ukrainën.

/Argumentum.al