Çfarë armësh ka marrë Ukraina nga SHBA dhe aleatët?

Që nga pushtimi rus, Ukraina ka marrë armë me vlerë miliarda dollarë nga dhjetëra vende.

Ministrat e mbrojtjes nga vendet e NATO-s dhe pjesë të tjera të botës do të mblidhen për të diskutuar dërgesat e armëve në Ukrainë të mërkurën.

Takimi vjen pasi Kievi kërkon një rritje të konsiderueshme të armëve për të luftuar forcat ruse. Përpara bisedimeve, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se aleatët do të vazhdojnë të dorëzojnë armë të rënda dhe sisteme me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë.

Që nga pushtimi rus më 24 shkurt, Ukraina ka marrë miliarda dollarë armë dhe pajisje ushtarake nga të paktën 28 vende.

Njëzet e pesë nga 28 vendet që ofrojnë ndihmë ushtarake për Ukrainën janë anëtarë të NATO-s, duke përfshirë SHBA-në dhe Britaninë e Madhe, të cilat po furnizojnë Kievin me armë të sofistikuara si sistemet e shumta të lëshimit të raketave (MLRS).

Megjithë arsenalin e saj në rritje, Ukraina, e cila ka një personel aktiv ushtarak prej vetëm 200,000 personash, është në mënyrë të konsiderueshme e mposhtur nga forcat ruse.

Vendet që kanë furnizuar Ukrainën me armë dhe pajisje ushtarake përfshijnë: Australia, Belgjika, Kanadaja, Kroacia, Republika Çeke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Italia, Letonia, Lituania, Luksemburgu, Holanda, Maqedonia e Veriut, Norvegjia, Polonia, Portugalia, Rumania, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Suedia, Turqia, Britania e Madhe dhe SHBA.

Këto nuk përfshijnë vendet që ofrojnë ndihma ose karburant jo-vdekjeprurëse, si Irlanda dhe Japonia.

Çfarë armësh ka marrë Ukraina?

Ndihma ushtarake e dërguar në Ukrainë përfshin armë konvencionale, si dhe pajisje dhe armatime më të avancuara.

Më poshtë është një vështrim i armatimit të premtuar nga disa vende, disa prej të cilave janë dorëzuar dhe disa prej të cilave ende nuk janë dërguar. Nuk është një listë shteruese, pasi disa vende i mbajnë sekret transferimet e tyre.

Armët përfshijnë artileri, armë kundërajrore, armë antitank, automjete të blinduara, dronë zbulimi dhe sulmi, helikopterë, armë të vogla, municione dhe armaturë trupore.

Artileri:

Howitzer janë siguruar nga vende të tilla si Estonia dhe Norvegjia. SHBA-ja ka premtuar gjithashtu edhe raketa M114 155 mm – lëshues artilerie me rreze të gjatë.

Armët kundërajrore dhe antitank:

Sistemet MANPAD të gjuajtur me shpatulla, NLAW, raketat kundër anijeve Harpoon, raketat Stinger, raketat antitank Javelin, raketat e drejtuara kundër tankeve MILAN dhe raketat kundërajrore Cheetah janë ndër armët e premtuara në Ukrainë.

Mjete të blinduara:

Mbretëria e Bashkuar i ka ofruar Ukrainës automjete të blinduara Mastiff, të cilat mund të mbajnë një ekuipazh prej dy plus tetë trupash. Australia ka premtuar transportues të blinduar të personelit M113 dhe automjete lëvizëse të mbrojtura Bushmaster, nga të cilat kjo e fundit mund të vendosë 10 ushtarë. Tanket T-72 janë premtuar gjithashtu nga Polonia.

Dronët e zbulimit dhe sulmit:

Dronët luftarakë turq Bayraktar TB2, dronët taktikë Phoenix Ghost të prodhimit amerikan dhe sistemet ajrore pa pilot Puma janë ndër dronët e premtuar në Ukrainë.

Droni Bayraktar në veçanti tërhoqi vëmendjen gjatë luftës pasi forcat ukrainase përdorën armën për të shkatërruar sistemet e artilerisë ruse dhe automjetet e blinduara.

TB2 ka një hapje krahësh prej 12 metrash dhe mund të arrijë 25,000 këmbë. Ai është përdorur gjithashtu gjatë konflikteve në Siri, Nagorno-Karabakh, Irak dhe Libi.

Helikopterët:

SHBA dhe Republika Çeke i kanë dërguar Ukrainës helikopterë sulmues Mi-24.

Armët e vogla:

Një numër vendesh po dërgojnë në Ukrainë pushkë automatike, mitralozë, pushkë sulmi, pushkë snajper, automatikë, pistoleta dhe municione.

Javën e kaluar, Mbretëria e Bashkuar njoftoi se do t’i jepte Ukrainës sisteme raketash me shumë lëshime M270, të cilat mund të godasin objektiva deri në 80 km (50 milje) larg.

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace, tha në një deklaratë: “Ndërsa taktikat e Rusisë ndryshojnë, po ashtu duhet edhe mbështetja jonë për Ukrainën. Këto sisteme shumë të afta raketash me shumë lëshime do t’u mundësojnë miqve tanë ukrainas të mbrohen më mirë kundër përdorimit brutal të artilerisë me rreze të gjatë, të cilën forcat e Putinit e kanë përdorur pa dallim për të rrafshuar qytetet.

Çfarë armësh ka ofruar SHBA?

Gjatë pushtimit rus, SHBA-ja ka dhënë të paktën 54 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën, duke përfshirë më shumë se 20 miliardë dollarë mbështetje ushtarake të miratuar nga Kongresi në maj, si dhe një numër paketash ndihme të miratuara në mars.

Më 1 qershor, Departamenti i Mbrojtjes njoftoi autorizimin e një tërheqjeje të njëmbëdhjetë të pajisjeve nga inventarët e DoD për Ukrainën që nga gushti 2021, pasi presidenti i SHBA Joe Biden tha se SHBA do të “vazhdojë t’i sigurojë Ukrainës armë dhe pajisje për t’u mbrojtur”.

Paketa e DoD përfshin:

Sisteme raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë dhe municione;
Pesë radarë kundër artilerisë;
Dy radarë të mbikqyrjes ajrore;
1000 Shtiza dhe 50 Njësi Komanduese Lançuese;
6000 armë kundër blinduara;
15,000 fishekë artilerie 155 mm;
Katër helikopterë Mi-17;
15 mjete taktike;
Pjesë këmbimi dhe pajisje

Armatimi i avancuar

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u ka bërë thirrje vazhdimisht vendeve perëndimore që t’i dërgojnë vendit të tij më shumë armë të rënda, duke argumentuar se kjo është mënyra e vetme për të ndaluar forcat ruse që ta kthejnë luftën në “një gjakderdhje të pafund”.

Më 1 qershor, administrata e Biden tha se do t’i sigurojë Ukrainës sisteme raketash artilerie me lëvizshmëri të lartë (HIMARS) me kusht që forcat ukrainase të mos i përdorin ato për të goditur objektivat brenda territorit rus.

M142 HIMARS është një raketë e lehtë e teknologjisë së lartë që mund të godasë objektivat në një distancë prej 80 km (50 milje). Kjo është pothuajse dyfishi i gamës së raketave aktuale M777, të cilat SHBA-të premtuan t’i siguronin më herët gjatë konfliktit.

M142 HIMARS është shtatë metra i gjatë, 2.4 metra i gjerë dhe 3.2 metra i lartë. Ka një shpejtësi maksimale prej 85 kilometra në orë (53 milje në orë) dhe një distancë maksimale lundrimi prej 480 km (298 milje).

Ukraina tashmë ka aftësi të shumta të sistemeve të raketave lëshuese (MLRS), por HIMARS është një sistem i modernizuar. M142 HIMARS i drejtuar nga GPS mund të mbajë një grup prej gjashtë raketash të drejtuara 227 mm ose një pod të madh të ngarkuar me një raketë taktike.

Një grup i harxhuar mund të hiqet dhe një i ri të ngarkohet nga një ekuipazh i vogël brenda pak minutash.

HIMARS do t’u sigurojë forcave ukrainase aftësitë për të goditur linjat ruse më thellë në një distancë më të madhe.

/AL JAZEERA

/Argumentum.al