Dita e Shtetësisë së Malit të Zi/ Biden mesazh urimi: Përshpejtoni miratimin dhe zbatimin e reformave të BE-së

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joseph Biden, i ka dërguar një mesazh urimi Presidentit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq dhe qytetarëve të Malit të Zi me rastin e 13 korrikut – Ditës së Shtetësisë.

“Në emër të popullit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ju dërgoj urimet më të mira për ju dhe popullin e Malit të Zi me rastin e festës kombëtare më 13 korrik. Vendet tona janë të bashkuara në dashurinë tonë për lirinë dhe përkushtimin e palëkundur ndaj demokracisë. Lufta brutale e Rusisë kundër Ukrainës, tani më shumë se kurrë, forcon rëndësinë e mbrojtjes së lirisë dhe ruajtjes së demokracisë dhe rendit të bazuar në rregulla, të cilat Shtetet e Bashkuara janë krenare ta bëjnë së bashku me Malin e Zi si aleatin e saj të NATO-s”, tha Biden.

Ai tha gjithashtu se Qeveria e Malit të Zi forcoi ato vlera të përbashkëta duke iu bashkuar sanksioneve të BE-së, duke ngrirë asetet ruse dhe duke ofruar ndihmë humanitare dhe të sigurisë për Ukrainën, duke u shprehur se është mirënjohës ndaj komuniteteve në të gjithë Malin e Zi që pranuan refugjatët.

“Ndërsa ne amerikanët vazhdojmë detyrën e pandërprerë për të ringjallur dhe rivendosur demokracinë në vend, ne jemi dëshmitarë të përpjekjeve të malazezëve për ta bërë demokracinë e tyre shumë-etnike më të fortë, më gjithëpërfshirëse dhe më pjesëmarrëse,” tha Biden.

Ai u bëri thirrje krerëve politikë dhe partiakë të Malit të Zi që të përshpejtojnë aktivitetet kyçe për miratimin dhe zbatimin e reformave të nevojshme për anëtarësimin në BE.

“Ne presim mbështetjen tonë për përpjekjet tuaja në zbatimin e angazhimeve nga Samiti për Demokraci, forcimin e shtetit ligjor dhe forcimin e luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”, tha presidenti amerikan.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë pranë Malit të Zi, si mik, partner dhe aleat, në përparimin e tij në rrugën euroatlantike dhe duke zënë vendin e tij si një anëtar plotësisht i integruar i komunitetit evropian.

/Argumentum.al