“Lufta e Putinit dhe më gjerë”

Dr J Scott Younger

Lufta në Ukrainë vazhdon me dhimbje. Pas 4 muajsh, rusët tregojnë fitime të ngadalta dhe kanë marrë pjesën më të madhe të Donbasit, në lindje të Ukrainës. Në fakt, nëse llogarisim edhe Krimenë dhe tokën përgjatë bregdetit jugor, Rusia ka rrëmbyer pothuajse 20% të tokës së Ukrainës, dhe pjesën më të madhe të saj më të vlefshmen, duke përfshirë edhe vendin ku rritet gruri. Bregdeti jugor, i cili përfshin Mariupolin, është jetik si dalje e detit për në vend dhe po bllokohet nga rusët.

Në ditët e fundit, BRICS (Brazili, Rusia, India, Kina, Afrika Jugore) janë mbledhur në Kinë, të organizuar nga Xi Jinping. Vendet e BRICS, gjithsej 40% të popullsisë botërore dhe 20% të PBB-së botërore, kështu që ato janë një bllok i frikshëm dhe parashikohet të bëhen më të mëdhenj dhe më të fortë. Aktualisht, Kina dhe India po thithin pjesën më të madhe të naftës dhe gazit të embargos nga fuqitë perëndimore, kështu që Rusia pjesërisht po e kapërcen atë komponent të rëndësishëm të bllokut total të tregtisë. Ndoshta kjo është arsyeja pse Vladimir Putin, së bashku me arritjet e tij në rajonin e Donbasit, ndihet i guximshëm dhe ka diskutime me presidentin bjellorus, Alexander Lukashenko.

Ne mund të shohim se forcat e Putinit tani kanë filluar të mblidhen dhe të dërgojnë raketa në Kiev dhe në vendet në mes. Takimi me presidentin bjellorus mund të nënkuptojë hapjen e një fronti të ri me fokus në Kiev. Nëse Kievi bie, atëherë ky do të jetë fillimi i fundit për Ukrainën dhe situata është serioze dhe një pengesë për aleancën perëndimore, të cilët megjithatë thonë se kjo nuk do të lejohet të ndodhë.

Grupi i vendeve të G7, të cilat janë SHBA, Britania e Madhe, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia dhe Japonia, sapo kanë pasur një takim në Gjermani për të diskutuar Ukrainën dhe efektin që ka lufta në ekonominë globale, koston e jetesës. Shumica e këtyre vendeve kanë probleme të mëdha të brendshme për t’u përballur, por këto do të bëhen më të mëdha nëse lufta në Ukrainë zvarritet. Fatkeqësisht, duket se asnjë nga udhëheqësit nuk duket se ka fuqi të mjaftueshme të brendshme për të vulosur autoritetin e tyre në sigurimin e armëve në kohë që i duhen ushtrisë ukrainase, pavarësisht premtimeve se ata do të vijnë.

Presidenti Volodymyr Zelensky u është lutur fuqive perëndimore për disa kohë që të ofrojnë armë më të mira për trupat e tij. Janë miratuar dhe supozohet të vijnë, por kur? Këtë javë, javën tjetër, muajin tjetër, shumë vonë? Si një deputet ukrainas, kur u intervistua në takimin e NATO-s që pasoi G7, tha se ata kërkojnë tetëfishin e sasisë që ata kanë aktualisht të armatimit të përditësuar për të ndaluar dhe për të dëbuar rusët nga Ukraina. Shpresojmë se rezultatet e premtuara nga takimi i fundit, sipas komunikatës, do të rrisin mbështetjen që i nevojitet Ukrainës.

Takimi i G7 u pasua menjëherë nga një takim me vendet e NATO-s, siç u tha, u mbajt në Madrid. Suedia dhe Finlanda, e cila ka një kufi 830 km me Rusinë, u mirëpritën në NATO, duke forcuar Aleancën. Përsëri, lufta në Ukrainë ishte natyrisht në krye të axhendës. Sikur takimi të kishte nevojë për një kujtesë, një raketë e Putinit shkatërroi një supermarket në Kremenchuk, i cili shtrihet midis Donbasit dhe Kievit, duke vrarë dhe plagosur një numër të madh njerëzish, që supozohej se humbi një depo armësh perëndimore, qëllimi fillestar. Ekziston një angazhim i deklaruar për të rritur trupat e NATO-s në dispozicion nga 50,000 në 300,000 në vendet përgjatë kufirit rus, pasi kërcënimi rus merret më seriozisht. Megjithatë, kjo nuk është një ndihmë e menjëhershme. Ukrainasit janë të pushtuar dhe kanë nevojë dëshpërimisht për armë.

Duke parë luftën e Putinit, në mars ai mendoi se do të fitonte shpejt dhe provoi një shtytje të trupave tokësore dhe një numri të madh tankesh në Kiev. Ai u befasua, në mos i befasuar, nga rezistenca që takoi dhe iu desh të tërhiqej nga kjo përpjekje dhe duhej të rimendonte strategjinë e tij. Mënyra e tij aktuale është të përpiqet të sulmojë në distancë të gjatë me raketa, duke hedhur në mbeturina ndërtesa gjatë rrugës. Megjithëse progresi është i ngadalshëm, ai është i qëndrueshëm dhe kjo paraqet kërcënimin që fuqitë perëndimore duhet t’i kundërvihen shpejt siç u argumentua më lart.

Ndërkohë, rusët, duke vënë në dukje se kanë kontroll mbi Donbasin dhe se një pjesë e botës po vuan nga uria, sepse nuk mund të kenë akses në grurin ukrainas, kanë marrë kontrollin e marketingut të kësaj nën flamurin rus. Gruri ‘vidhet’ nga fermat ukrainase, i çuar në Rusi me rrugë, dhe magazinohet në depot ruse përpara se të dërgohej nga Deti i Zi si grurë rus!

Çështja është nëse lufta vazhdon për ca kohë apo nëse protagonistët kërkojnë armëpushim. Nëse Putini sheh se po humbet territorin e fituar, si rezultat i forcimit të mbështetjes nga vendet perëndimore për Ukrainën, mund të jetë në interesin e tij ta quajë atë një ditë dhe të përpiqet të mbajë pjesën më të madhe të asaj që ka marrë. deri tani. Kjo nuk është ajo që duan ukrainasit, siç ka thënë Presidenti Zelensky. Ukrainasit do të humbnin një pjesë kritike të tokës së tyre dhe do të ishin shumë më të varfër për të. Kjo nuk është zgjidhje. Çdo negociatë paqeje do të jetë një provë e aleancës perëndimore pasi ka vende të aleancës, ekonomitë e të cilave po dëmtohen në mënyrë kritike dhe do të mirëprisnin një armëpushim me Ukrainën duke hequr dorë nga toka nëse është e nevojshme. Ndërkohë që Gjermania po ecën përpara me gjetjen e një zëvendësimi të përshtatshëm, hidrogjenin “të gjelbër”, për varësinë e saj nga nafta dhe gazi rus, do të duhen disa vite për ta përfunduar këtë, dhe ka vende të tjera më pak të pasura që kanë nevojë për një fund të shpejtë. ndaj armiqësive.

Ne po hyjmë në një fazë të re të luftës me Perëndimin që tani më në fund është zgjuar ndaj kërcënimit të paraqitur nga Rusia dhe nëse lufta do të përfundojë mjaft shpejt apo do të zvarritet për ca kohë akoma. Sido që të jetë, Ukrainës do t’i duhet gjithë ndihma që mund të marrë në negociatat e fundit të luftës dhe rehabilitimin dhe rindërtimin që pason. Më pas, siç kujtoi presidenti Joseph Biden në takimin e NATO-s, bota do të duhet të marrë parasysh ambiciet e Kinës./IFIMES

Përshtati në shqip: Argumentum.al