Mario Draghi betohet si kryeministër i Italisë

Mario Draghi u betua zyrtarisht si Kryeministri i ri i Italisë të Shtunën, pas javësh paqëndrueshmërie në ekonominë e tretë më të madhe të zonës euro.

Ish shefi i Bankës Qendrore Evropiane për të udhëhequr qeverinë e unitetit ndërsa trajton rënien ekonomike dhe Covid

“Betohem se do të jem besnik i Republikës,” lexoi Draghi, ish-kreu i Bankës Qendrore Evropiane, ndërsa qëndronte përpara Presidentit Sergio Mattarella në pallatin e zbukuruar presidencial në një ceremoni të transmetuar drejtpërdrejt në televizion.

73-vjeçari, i njohur si Super Mario për të bërë “gjithçka që duhet” për të shpëtuar zonën e euros, ka bashkuar një qeveri të unitetit kombëtar që përfshin pothuajse të gjitha partitë politike të Italisë.

Sergio Mattarella, centre left, and Mario Draghi, centre right, during the new government’s swearing-in ceremony in Rome

Një studim i ri tregoi se ish-bankieri kishte mbështetjen e 62 përqind të italianëve.

Draghi u hodh me parashutë nga Presidenti Sergio Mattarella pasi koalicioni i qendrës së majtë të Giuseppe Conte u shemb.

Pandemia ka lënë të vdekur më shumë se 93,000 njerëz në Itali dhe ka shkaktuar recesionin më të thellë të vendit që nga Lufta e Dytë Botërore.

Draghi ka kaluar 10 ditët e fundit duke mbledhur një koalicion me bazë të gjerë dhe të Premten në mbrëmje pranoi zyrtarisht postin e kryeministrit në një takim me Mattarella.

Mario Draghi, ish-kreu i Bankës Qendrore Evropiane, konfirmoi mbrëmjen e së premtes se ishte gati të formonte qeverinë e ardhshme të Italisë dhe publikoi emrat e një kabineti, të përbërë nga teknokratë dhe politikanë nga koalicioni i tij i gjerë.

Presidenti Sergio Mattarella i kërkoi Draghit që të bëhet kryeministër, pasi përplasjet mes partive çuan në rrëzimin e administratës së mëparshme.

Gjithashtu, kreu i shtetit e ngarkoi atë me detyrën për t’u përballur me pandeminë e COVID-19 dhe krizën ekonomike të lidhur me të.

Pas një jave konsultimesh, thuajse të gjitha partitë kryesore të spektrit politik italian shprehën mbështetjen e tyre për Draghin dhe figura të tjera të grupit të tij, që u emëruan ministra.