Presidenti turk anulon takimin me kryeministrin grek për komentet e tij në SHBA

Presidenti turk Erdogan tha se Ankaraja anulon takimin e Këshillit Strategjik me Athinën për shkak të komenteve të kryeministrit grek Mitsotakis.

Komentet e kryeministrit grek për Turqinë në një vizitë zyrtare në SHBA e kanë bërë atë në mënyrë efektive një jo-entitet, tha të hënën Presidenti Rexhep Tajip Erdogan.

“Ne kishim rënë dakord me (Kyriakos Mitsotakis) që të mos përfshinim vendet e treta në mosmarrëveshjen tonë,” tha Erdogan pas kryesimit të një takimi të kabinetit në kryeqytetin Ankara. Pavarësisht kësaj marrëveshjeje, javën e kaluar gjatë një vizite zyrtare në SHBA, kryeministri foli në Kongres dhe u kërkoi atyre të mos i shesin Turqisë avionë luftarakë F-16, shtoi ai.

SHBA ka të ngjarë të vendosë vetë për F-16 pa pasur nevojë të konsultohet me kryeministrin grek, shtoi Erdogan.

Erdogan tha gjithashtu se në dritën e komenteve të liderit grek, Turkiye po anulon një takim të Këshillit Strategjik me Greqinë.

Vërejtjet e Mitsotakis javën e kaluar në Kongresin Amerikan janë vënë nën kritika nga Turqia, duke kulmuar me Erdoganin që deklaroi se kryeministri “nuk ekziston më” për të.

/Argumentum.al