Presidenti ukrainas flet për deklaratat e Kissinger dhe NYT: Ata duan të shkëmbejnë jetët e miliona ukrainasve për iluzionin e paqes

Presidenti Volodymyr Zelenskyy denoncoi me zemërim sugjerimet se Ukraina duhet t’i dorëzojë kontrollin e territorit Rusisë në mënyrë që të arrihet një marrëveshje paqeje, duke e krahasuar një lëvizje të tillë me zbutjen e Gjermanisë naziste të Adolf Hitlerit.

Ata “gjeopolitikë të mëdhenj” që sugjerojnë këtë po shpërfillin interesat e ukrainasve të zakonshëm – “miliona të atyre që jetojnë në territorin që ata propozojnë shkëmbimin për një iluzion paqeje”, tha Zelenskyy vonë të mërkurën në fjalimin e tij video të natës drejtuar kombit.

Komentet erdhën pasi trupat ukrainase përballen me një ofensivë të përtërirë në dy rajone lindore, të cilat separatistët rusisht-folës kapën një pjesë të tyre në 2014.

Bordi editorial i New York Times tha më 19 maj, një paqe e negociuar mund të kërkojë që Kievi të marrë disa vendime të vështira, duke qenë se një fitore vendimtare ushtarake nuk ishte realiste.

Dhe ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, sugjeroi këtë javë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos që Ukraina duhet të lejojë Rusinë të mbajë Krimenë, të cilën e aneksoi në 2014.

“Çfarëdo që të bëjë shteti rus, gjithmonë do të gjeni dikë që të thotë, le të marrim parasysh interesat e tij”, tha Zelenskyy.

“Në Davos, për shembull, zoti Kissinger ka dalë nga e kaluara e thellë dhe ka thënë se një pjesë e Ukrainës duhet t’i jepet Rusisë për të shmangur tjetërsimin e Rusisë nga Evropa. Duket se zoti Kissinger ka 1938 në kalendar në vend të vitit 2022 dhe mendoi se po i drejtohej audiencës në Mynih të atyre kohërave, në vend të audiencës në Davos.

Në vitin 1938, Britania, Franca, Italia dhe Gjermania nënshkruan një pakt në Mynih që i dha Hitlerit tokë në Çekosllovakinë e atëhershme, si pjesë e një përpjekjeje të dështuar për ta bindur atë të braktiste zgjerimin e mëtejshëm territorial.

“Editoriale simptomatike janë shfaqur gjithashtu në disa media perëndimore duke thënë se Ukraina duhet të pranojë të ashtuquajturat kompromise të vështira duke lëshuar territorin e saj në këmbim të paqes. Ndoshta, New York Times ka shkruar diçka të ngjashme në vitin 1938. Por më lejoni t’ju kujtoj se tani është ende viti 2022”, tha Zelenskyy.

Italia dhe Hungaria i kanë kërkuar Bashkimit Evropian që të bëjë thirrje në mënyrë eksplicite për një armëpushim në Ukrainë dhe bisedime paqeje me Rusinë, duke e vënë veten në kundërshtim me vendet e tjera anëtare të vendosura për të mbajtur një qëndrim të ashpër me Moskën.

Më herët, në një tirade plot shpifje, këshilltari i Zelenskyy, Oleksiy Arestovych tha se disa vende evropiane donin qartë që Ukraina t’i bënte lëshime Putinit.

“Askush nuk do të tregtojë një gram të sovranitetit tonë apo një milimetër të territorit tonë,” tha ai në komentet e postuara në video në internet. “Fëmijët tanë po vdesin, ushtarët po shpërthehen nga predha dhe ata na thonë të sakrifikojmë territorin. Humbu. Nuk do të ndodhë kurrë.”

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë tha më herët se një plan paqeje italian për Ukrainën ishte një “fantazi”.

“Nuk mund ta furnizoni Ukrainën me armë me njërën dorë dhe të krijoni plane për një zgjidhje paqësore të situatës me tjetrën”, tha Maria Zakharova në konferencën e saj javore, duke iu referuar nismës italiane.

Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio dha skicat e përgjithshme të planit javën e kaluar. Kremlini tha të martën se nuk e kishte parë iniciativën, por shpresonte ta merrte atë përmes kanaleve diplomatike.

Zakharova tha për propozimin e raportuar: “Nëse ata shpresojnë se Federata Ruse do të shfrytëzojë ndonjë plan perëndimor, atëherë ata nuk kanë kuptuar shumë.”

Zelenskyy tha se ushtria e tij po përballej me sulmin më të ashpër deri tani nga forcat ruse, të cilat në disa vende kanë shumë më tepër armë dhe ushtarë. Ai kërkoi edhe më shumë ndihmë ushtarake nga Perëndimi, “pa përjashtim dhe kufizime. Mjaft për të fituar.”

/Argumentum.al