Rusia paralajmëron SHBA-në kundër dërgimit të më shumë armëve në Ukrainë

Rusia i ka thënë SHBA-së të ndalojë së dhënë më shumë armë Ukrainës, duke paralajmëruar se veprimet e saj mund të intensifikojnë konfliktin, tha të hënën i dërguari i Moskës në Uashington.

Dërgimi i armëve nga SHBA me vlerë 800 milionë dollarë në Kiev “nuk kontribuon në kërkimin e një zgjidhjeje apo zgjidhjeje diplomatike”, tha Anatoly Antonov në një intervistë për kanalin shtetëror të lajmeve Rossiya 24.

Antonov akuzoi Uashingtonin për “përpjekje për të ngritur aksionet, për të përkeqësuar situatën”.

“A kemi dërguar një notë (diplomatike)? Po, ne theksuam papranueshmërinë e një situate ku SHBA po pompon Ukrainën me armë. Ne kërkuam t’i jepet fund kësaj praktike”, shtoi ai.

Që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë, SHBA i kishte ofruar Ukrainës ndihmë ushtarake me vlerë mbi 2.6 miliardë dollarë.

Uashingtoni fillimisht u përmbajt nga dërgimi i armëve të rënda, por që atëherë ka ndryshuar metodën dhe ka furnizuar pajisje duke përfshirë helikopterët, dronët ajrore dhe detare dhe armët e artilerisë.

Ushtria amerikane po trajnon gjithashtu ushtarë ukrainas.

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së Lloyd Austin dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken premtuan më shumë ndihmë gjatë udhëtimit të tyre në Kiev të dielën në mbrëmje, duke i thënë presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy se Uashingtoni planifikon të sigurojë “713 milionë dollarë financime shtesë ushtarake të huaja”, sipas një raporti të CNN që citon. një zyrtar i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit.

Zelenskyy përshëndeti njoftimin, duke lavdëruar SHBA-në për “ndihmën e paprecedentë” që ka forcuar aftësitë mbrojtëse të Ukrainës dhe i ka ngritur ato “në një nivel cilësor të ri”, tha zyra e tij në një deklaratë.

Të enjten e kaluar, presidenti Joe Biden njoftoi një paketë të dytë ndihme ushtarake prej 800 milionë dollarësh për Ukrainën brenda po aq javësh, e cila përfshin dhjetëra armë artilerie Howitzer dhe drone taktike për të plotësuar mijëra municione kundër blinduara dhe kundërajrore të dërguara tashmë për të mbështetur Ukrainën.

SHBA ka dërguar 10 armë antitank për çdo tank rus aktualisht në Ukrainë, tha Biden pas takimit me kryeministrin ukrainas Denys Shmyhal, duke pohuar se Uashingtoni do të vazhdojë të ndajë inteligjencë “të rëndësishme dhe në kohë” me Kievin.

/Argumentum.al