Serbia do të nisë negociatat për kontratën e gazit me Rusinë në ditët në vijim, thotë Vuçiç

Bisedimet midis Beogradit dhe Moskës për një kontratë të re afatgjatë të gazit do të fillojnë në ditët në vijim, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiç, duke iu drejtuar gazetarëve në Berlin pas një takimi me Ministren e Jashtme gjermane Annalena Baerbock të enjten.

“Për çfarë diversifikimi po flasim, vetëm për dy vjet do të kemi përfunduar [interkonektorin], mundësinë që diku të furnizohet me Serbinë, por pyetja është se çfarë do të furnizohet, ne po e ndërtojmë interkonektorin bullgar nga ne. Në anën tjetër, bullgarët do të shpallin tenderin vetëm në ditët në vijim, pas së cilës do të duhen të paktën 300 ditë për ta ndërtuar atë”, thuhet në adresën e transmetuar nga agjencia Tanjug.

“Gjermania varet nga gazi rus me 55%, ndërsa ne – 100% si shumë vende të tjera. Burimet energjetike po bëhen një problem i madh për ne, ne jemi gati të fillojmë negociatat për çmimin e gazit dhe gjithçka tjetër me rusët, pas majit. 10”, tha Vuçiq, duke shtuar se nafta ruse përbënte mbi 60% të importeve të papërpunuara të republikës gjatë muajit të kaluar.

Më herët, udhëheqësi serb tha se ekonomia e vendit ishte plotësisht e varur nga gazi rus, prandaj Beogradi shpresonte të merrte një çmim të mirë në bisedimet e ardhshme të gazit me Moskën. Ai theksoi gjithashtu se Beogradi nuk kishte alternativë ndaj gazit natyror nga Rusia. Me marrëveshjen afatgjatë për furnizimet me hidrokarbure ruse që skadon më 31 maj 2022, republika donte të nënshkruante një kontratë të re afatgjatë, vuri në dukje Vuçiq.

/Argumentum.al