Zelensky jep një konferencë për shtyp në metronë e Kievit, tregon se si i jepet fund luftës: "Paqja varet nga Kremlini, kërkoj takim me Presidentin Putin"

Më 23 prill, dy muaj pas luftës gjithëpërfshirëse të Rusisë kundër Ukrainës, një stacion i metrosë në Kiev u mbush përsëri me njerëz.

Presidenti Volodymyr Zelensky dha një konferencë të pazakontë për shtyp për gazetarët ukrainas dhe të huaj në platformën e stacionit të metrosë Maidan Nezalezhnosti (Sheshi i Pavarësisë) në zemër të kryeqytetit të Ukrainës.

Zelensky tha se një ndryshim i valës në luftë është i mundur vetëm me mbështetjen perëndimore dhe ndihmën e mëtejshme ushtarake.

“Ne do të kthejmë të gjithë tokën tonë në momentin që do të marrim armët e nevojshme”, tha Zelensky, duke shtuar se ai sheh se vendet perëndimore kanë rritur sasinë dhe shpejtësinë e armëve të ofruara.

Presidenti shtoi se sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken dhe ndoshta sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin do të vizitojnë Kievin më 24 prill. Ndihma ushtarake është tema kryesore e këtyre delegacioneve.

Megjithate shpresa e vetme per ti dhene fund luftes mbetet takimi mes presidentit rus dhe ukrainas. Keshtu thote Zelesnky i cili thekson qe ka kerkuar qe ne fillim takim me homologun rus .

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka thënë se gjasat e bisedimeve të mëtejshme të paqes me Rusinë në Turqi vareshin nga udhëheqësi i Kremlinit, Vladimir Putin, por se Kievi dëshironte që bisedimet thelbësore të ndodhin në një përpjekje për t’i dhënë fund luftës.

“Unë mendoj se kushdo që e filloi këtë luftë do të jetë në gjendje t’i japë fund asaj,” tha ai në një konferencë shtypi në një stacion metroje në zemër të kryeqytetit ukrainas, Kiev, të shtunën.

“Nuk kam frikë të takoj” Putinin nëse kjo do të çonte në një marrëveshje paqeje midis Rusisë dhe Ukrainës, shtoi ai.

“Që nga fillimi, kam insistuar për bisedime me presidentin rus”, tha Zelenskyy.

“Nuk është se dua [ta takoj], por duhet ta takoj për ta zgjidhur këtë konflikt me mjete diplomatike.

“Ne kemi besim te partnerët tanë, por nuk kemi besim te Rusia”, shtoi ai.

Ruajtja e Mariupolit

Dy muaj pas luftës së Rusisë, ndihma ushtarake perëndimore dhe bisedimet e paqes ishin pyetjet kryesore në konferencën për shtyp të Zelensky.

Presidenti tha se pa armë shtesë, Ukraina nuk mund të kryejë operacione të qëndrueshme kundërsulmuese dhe të thyejë rrethimin e Mariupolit, një qytet port me një popullsi prej 450,000 banorësh të paraluftës, tani i shkatërruar plotësisht nga trupat ruse.

“Mos i besoni askujt, ne nuk jemi gati të thyejmë rrethimin,” tha ai. “Është realiteti.”

Guvernatori i Rajonit të Donetskut, Pavlo Kyrylenko, ka dhënë deri më tani vlerësimet më të zymta duke thënë se nga 20,000 deri në 22,000 civilë mund të jenë vrarë në Mariupol. Ai shtoi se 95% e të gjitha ndërtesave në qytet janë ose të dëmtuara ose të shkatërruara. Të paktën dy varre masive janë zbuluar pranë Mariupolit përmes imazheve të reja satelitore.

Pas mbi 50 ditësh bombardimesh, granatimesh dhe lufte urbane të vazhdueshme, Rusia ishte në gjendje të pushtonte qytetin me përjashtim të fabrikës së çelikut Azovstal, ku qindra ushtarë ukrainas po luftojnë, duke mbrojtur mbi 1000 civilë strehuar.

Zelensky shtoi se 23 prilli ishte një nga ditët më të vështira për mbrojtësit e Mariupolit, të cilët po përballen me zjarr nga anijet, tanket, avionët dhe artileria ruse.

“Nëse njerëzit tanë në Mariupol vriten, nëse shpallen pseudo-referendume në pseudo-republikat e reja, Ukraina do të tërhiqet nga çdo proces negociatash”, tha Zelensky.

Rusia kishte shpallur në mënyrë të njëanshme pavarësinë e Oblastit të Donetskut të Ukrainës nga Ukraina më 21 shkurt, me Mariupol, qyteti më i madh në rajon i kontrolluar nga Ukraina, i shpallur tani i “çliruar” nga Rusia dhe përfaqësuesit e saj.

Për ta shtyrë Rusinë nga Donbasi i Ukrainës, vendi ka nevojë për më shumë armë dhe sipas Zelensky, vendet perëndimore më në fund kanë rënë dakord t’i japin ato.

“Nëse kjo shpejtësi rritet siç na është premtuar, nëse hapat përkojnë me fjalët e tyre, jam i sigurt se do të çlirojmë territoret tona së shpejti”, tha Zelensky

Bisedimet e paqes

Gjatë gjithë konferencës për shtyp, Zelensky u sigurua të nënvizonte se Ukraina është e gatshme të zhvillojë bisedime paqeje dhe se ai dëshiron të takohet personalisht me presidentin rus Vladimir Putin nëse takimi jep rezultate.

Megjithatë, ai shtoi se integriteti territorial i Ukrainës nuk mund të jetë çështje debati.

“(Rusët) mohojnë të drejtën tonë për të qenë të pavarur, që do të thotë të drejtën tonë për të ekzistuar”, tha Zelensky, duke theksuar se nuk është vetëm Kremlini që mendon këtë, por rusët në tërësi.

Ofensiva ruse

Tani për tani, Rusia po vazhdon operacionet e saj sulmuese dhe Zelensky po përgatitet për më të keqen. Sipas tij, mbi 500,000 njerëz tashmë janë dëbuar me forcë në Rusi nga territoret e pushtuara së fundmi.

“Numrat janë ose kaq ose mund të jenë edhe më të lartë,” tha ai.

Disa orë para konferencës për shtyp, sulmet ajrore ruse vranë tetë persona në Odesa dhe plagosën të paktën 18 të tjerë. Mes të vrarëve ishte edhe një vajzë tre muajshe.

“Është thjesht tmerr”, shtoi ai. “Gjatë këtyre ditëve (Pashkëve), kështu që ata thjesht nuk u interesojnë.”

Më herët, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se qëllimi i ri i luftës së saj të vazhdueshme kundër Ukrainës është të pushtojë lindjen dhe jugun e Ukrainës për të lidhur të tre territoret kryesore të pushtuara nga Rusia – Donbas, Krime dhe Transnistria e Moldavisë.

Zelensky tha se beson se Rusia mund të nisë një sulm nga Transnistria e kontrolluar nga Rusia në Ukrainë ose Moldavi. “Situata është e komplikuar, shumë automjete ushtarake, mijëra tanke (në Transnistria)”, tha presidenti.

“Këta njerëz nuk do të ndalen më vete,” shtoi ai.

I pyetur nëse Rusia mund të përdorë armë bërthamore kundër Ukrainës apo shteteve të tjera, Zelensky nuk e përjashtoi një opsion të tillë, duke thënë se një person i arsyeshëm do të përmbahej padyshim nga përdorimi i këtij lloji të armëve.

“Unë besoj se kjo mund të bëhet jo kur një person është i bllokuar, por kur ai ka humbur kontaktin me realitetin, me sensin e shëndoshë,” tha Zelensky.

“A mund ta bëjë Rusia? Ndoshta”, shtoi ai.

Rindërtimi i Ukrainës

Megjithatë, pavarësisht nga lufta në vazhdim dhe pa paqe në horizont, Zelensky tha se është në bisedime me liderët e huaj për rindërtimin e ardhshëm të Ukrainës.

Zelensky tha se qëllimi i Ukrainës është të lidhë çdo shtet të gatshëm për të ndihmuar me një rajon të caktuar të shkatërruar nga Rusia në mënyrë që të rindërtojë shpejt Ukrainën dhe ta bëjë këtë duke përdorur teknologji moderne perëndimore dhe specialistë të klasit të lartë.

Sipas Zelensky, Mbretëria e Bashkuar është e gatshme të ndihmojë në rindërtimin e Oblastit të Kievit, ndërsa Suedia është e gatshme të rindërtojë Rajonin e Mykolaiv.

“Unë mendoj se rruga jonë në BE do të jetë shumë më e shpejtë nëse vendet e BE-së do të lidhen me Ukrainën me një projekt kaq të madh”, tha Zelensky.

Zelenskyy kritikon vizitën e shefit të OKB-së në Rusi

Zelenskyy kritikon planin ‘jologjik’ të shefit të OKB-së për të vizituar Moskën përpara Kievit

Presidenti i Ukrainës ka kritikuar një vendim të shefit të OKB-së Guterres për të vizituar Moskën të martën përpara se të nisej për në Kiev të enjten.

“Është thjesht e gabuar të shkosh fillimisht në Rusi dhe më pas në Ukrainë”, u tha Zelenskyy gazetarëve në kryeqytetin e Ukrainës. “Nuk ka drejtësi dhe logjikë në këtë urdhër,” shtoi ai.

“Lufta është në Ukrainë, nuk ka trupa në rrugët e Moskës. Do të ishte logjike që së pari të shkonim në Ukrainë, të shihnim njerëzit atje, pasojat e pushtimit”, tha ai.

Zelenskyy gjithashtu bëri thirrje për një takim me udhëheqësin rus Putin në një përpjekje për t’i dhënë fund luftës.

/Argumentum.al