25 vjet pa Princeshën Diana

Sot është 31 gusht 2022, 25 vjet që kur Princesha Diana humbi jetën në një aksident trafiku në Paris.

Kanë kaluar saktësisht 25 vjet nga vdekja e Dianës, Princeshës së Uellsit. Por trashëgimia e saj e aktivizmit dhe bamirësisë (për të mos përmendur pantallonat e shkurtra të biçikletës) vazhdon.

Diana vdiq në moshën 36-vjeçare më 31 gusht 1997, nga plagët e marra në një aksident automobilistik në Paris, ku vdiq edhe shoku i saj Dodi Fayed dhe shoferi Henri Paul. Rreth një dekadë më vonë, një juri ia atribuoi vdekjen e saj vozitjes së pakujdesshme të shoferit të saj dhe paparacëve që po i ndiqeshin (djemtë e saj fajësojnë gjithashtu BBC-në për rolin e intervistës së saj bombë të vitit 1995 – marrë përmes një skeme falsifikimi dhe mashtrimi – luajti në vdekjen e saj).

Që nga ai moment, i regjistruar në orën 00:23 të mëngjesit, bota dhe mbi të gjitha, Anglia nuk ka qenë më e njëjta. Diana Spencer shpalli “Princesha e Popullit”, ikona e stilit Dhe aktivisti i famshëm, ai humbi jetën në rrethana të dhunshme dhe Londra u mbush shpejt me homazhe në formën e luleve, fotografive, qirinjve… 25 vjet më vonë, trashëgimia e tij është e pavdekshme.

E ashtuquajtura “princesha e popullit” nuk ishte vetëm e dashur për publikun. Ajo gjithashtu ndryshoi tërësisht mënyrën se si njerëzit e shohin personazhin e famshëm, sipas gazetares britanike Bidisha Mamata.

“Në shekullin e 21-të ne e marrim plotësisht të mirëqenë që njerëzit e famshëm do të jenë gjithashtu një i dërguar special i OKB-së ose se ata do të përdorin privilegjin e tyre për të bërë mirë,” shpjegon ajo. “Princesha Diana shpiku idenë e personit të famshëm që bën mirë dhe ajo ishte jashtëzakonisht radikale”.

Diana e përdori famën e saj për të tërhequr vëmendjen për një sërë çështjesh humanitare dhe kauza filantropike, dhe në një moment ishte e lidhur me më shumë se 100 organizata bamirëse.

Ajo përshkoi fushat e minuara në Bosnje dhe Angola për të mbrojtur pastrimin e minave tokësore, vizitoi njerëzit me lebër në Nepal, Indi dhe Zimbabve dhe hapi repartin e parë të Britanisë për SIDA-n në Londër – ku shkundi duart pa doreza me një pacient, duke sfiduar supozimin e rremë dhe dikur të përhapur. se HIV/AIDS mund të përhapet me prekje të rastësishme.

Diana u bë gjithashtu titujt kryesorë për përqafimin e një pacienteje të re ndërsa vizitonte një njësi pediatrike për AIDS në Harlem, Nju Jork.

“Ajo ishte një aktiviste në një kohë kur kishte aq shumë stigmatizim rreth SIDA-s dhe HIV-it,” tha Mamata. “Dhe ajo është ajo që shkoi në pavijonet e SIDA-s dhe tha: “Jo, unë do të flas me njerëzit sikur të ishin qenie njerëzore normale. Do të shtrëngoj duart, do të komunikojmë dhe do të do të ngrejë vetëdijen'”.

/Argumentum.al