Biden nën presion për veprim më të ashpër kundër princit të kurorës Saudite

Administrata e Biden u mbrojt të Dielën kundër kritikave se nuk arriti të ndëshkojë Princin e Kurorës Saudite Mohammed bin Salman për rolin e tij në vrasjen e Jamal Khashoggi, ndërsa aleatët e presidentit lanë derën e hapur për veprime të reja.

Jen Psaki, sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë, tha se Shtetet e Bashkuara donin të “rikalibronin” marrëdhëniet me Arabinë Saudite, por jo t’i shkatërronin ato duke vendosur sanksione direkt ndaj Princit Mohammed pasi raporti i inteligjencës amerikane zbuloi se ai miratoi një operacion për “kapjen ose vrasjen” e veteranit gazetar në Turqi në 2018.

“Edhe në historinë e fundit të administratave Demokratike dhe Republikane, nuk ka pasur sanksione për udhëheqësit e huaj ose qeveritë ku kemi marrëdhënie diplomatike – dhe madje edhe atje ku nuk kemi marrëdhënie. diplomatike ”, tha Psaki për CNN.

“Ne besojmë se ka mënyra më efektive për të siguruar që kjo të mos ndodhë më dhe gjithashtu të jemi në gjendje të lëmë hapësirë për të punuar me sauditët në zonat ku ka marrëveshje të ndërsjellë ku ka një interes kombëtar për Shtetet e Bashkuara

Antony Blinken, Sekretari i Shtetit i SH.B.A.-së, njoftoi javën e kaluar një ndalim të vizave për 76 shtetas sauditë që dyshohet se ishin përfshirë në kërcënimin e disidentëve jashtë vendit në vazhdimin e raportit të inteligjencës. Ky raport përfundoi se princi i kurorës Saudite kishte miratuar një operacion në Turqi për të “kapur ose vrarë” Khashoggi, një gazetar i vjetër.

Por vendimi i administratës për të mos sanksionuar individualisht Princin Mohammed ka shkaktuar shqetësim në mesin e aktivistëve të të drejtave të njeriut dhe disa demokratëve në Kongres.

© Argumentum