Dialogu Kosovë-Serbi, SHBA insiston për planin franko-gjerman / Escobar: Detajet do të publikohen së shpejti

I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar thotë se detajet e planit franko-gjerman së shpejti priten të publikohen. Për këtë ai thotë se pas diskutimeve intensive me të dy qeveritë, do të kuptohet edhe thelbi i propozimit.

Plan i propozuar nga Franca dhe Gjermania, sipas emisarit Escobar, gëzon mbështetjen e plotë edhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Zyrtari i lartë amerikan i bën sërish thirrje autoriteteve në Prishtinë, të pranojnë kërkesën për të shtyrë me 10 muaj zbatimin e urdhrit për targat e makinave të banorëve serbë në veri të Kosovës. Këto deklarata ai i ka bërë në një intervistë për Zërin e Amerikës.   Kosova dhe Serbia ndodhen në një fazë të re dialogu, ndërsa trysnia ndërkombëtare është shtuar ndaj të dy vendeve për të shmangur tensionet mes tyre. Detajet e planit franko-gjerman do të publikohen së shpejti.

Qëndrimi ynë është se Kosova duhet të jetë pjesë e Bashkimit Evropian dhe duhet të integrohet në strukturat euroatlantike. Që të ndodhë kjo, ne presim që pesë vendet e BE-së, që nuk e kanë njohiur, ta njohin pavarësinë e Kosovës. Evropa ka përcaktuar rrugën drejt njohjes. Ata kanë përcaktuar rrugën e integrimit evropian dhe kjo rrugë është dialogu i lehtësuar nga BE-ja. Prandaj, vazhdimisht e inkurajoj qeverinë e Kosovës që ta marrë seriozisht dialogun, të angazhohet me ndershmëri dhe të mendojë për zgjidhje që mund të përfshijnë edhe kompromis, por në fund të fundit njohja e pavarësisë dhe integrimi janë çelësi.

/Argumentum.al

Related Posts

Na ndiqni

Regjistrohu

Merr në Email Revistën Argumentum

Të fundit

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist