Liga Arabe i kërkon Izraelit të ndalojë lutjet hebraike në xhaminë Al-Aksa

Liga Arabe i ka bërë thirrje Izraelit që t’i japë fund lutjeve hebraike brenda kompleksit të Xhamisë Al-Aksa në Jerusalemin Lindor të pushtuar dhe paralajmëroi se veprime të tilla ishin një fyerje flagrante ndaj ndjenjave myslimane dhe mund të shkaktonin konflikt më të gjerë.

Liga theu heshtjen e saj të enjten për ngjarjet e fundit të dhunshme në Al-Aksa, duke thënë se Izraeli i kishte kufizuar muslimanët në të drejtën e tyre të adhurimit në Qytetin e Vjetër të Jerusalemit, duke lejuar gjithashtu hebrenjtë ultra-nacionalistë të hynin në vendin e shenjtë nën mbrojtjen e policisë,shkruan Al Jazeera.

“Kërkesat tona janë të qarta që Al-Aksa dhe Haram al Sharif në të gjithë zonën e tij janë një vend i vetëm adhurimi për myslimanët”, u tha gazetarëve Ministri i Jashtëm jordanez Ayman Safadi pas një takimi urgjent të ligës në Aman.

Takimi u thirr për të diskutuar atë që liga i quajti “politikat dhe masat e paligjshme izraelite” në Jerusalem.

Shefi i Ligës Arabe, Ahmed Aboul Gheit tha se Izraeli po shkelte një politikë shekullore sipas së cilës jomuslimanët mund të vizitojnë kompleksin Al-Aksa, por ata nuk duhet të falen atje.

Policia izraelite sulmoi kompleksin e xhamisë Al-Aksa javën e kaluar, gjatë së cilës të paktën 158 palestinezë u plagosën dhe qindra u arrestuan.

Safadi, i cili foli me Sekretarin e Shtetit të Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken këtë javë, u takua me zyrtarë të lartë të Departamentit të Shtetit të SHBA që vizituan rajonin të mërkurën për të diskutuar uljen e tensioneve në vendin e shenjtë.

Ministri i Jashtëm tha se kishte marrë garanci se Izraeli do të ndalonte adhuruesit hebrenj të hynin në Al-Aksa.

I ulur në majë të rrafshnaltës së Qytetit të Vjetër të rrethuar me mure, kompleksi Al-Aksa është vendi i tretë më i shenjtë i Islamit dhe është i njohur për muslimanët si al-Haram al-Sharif (Shenjtorja fisnike). Për hebrenjtë njihet si Mali i Tempullit, vendi më i shenjtë në judaizëm ku ata besojnë se ndodheshin dy tempuj të lashtë.

Agjencia e lajmeve Petra e Jordanisë tha se Liga Arabe paralajmëroi se veprimet e Izraelit në Al-Aksa “kërcënojnë të ndezin një cikël dhune” dhe “sulmet dhe shkeljet përfaqësojnë një provokim të hapur ndaj ndjenjave të muslimanëve”.

Takimi përfshinte vendet anëtare që normalizuan kohët e fundit lidhjet me Izraelin, duke përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Marokun, si dhe Tunizinë, Algjerinë, Arabinë Saudite, Katarin, Egjiptin dhe përfaqësues të Autoritetit Palestinez.

Rritja e dhunës në Izrael dhe territorin e pushtuar palestinez gjatë muajit të kaluar – dhe gjatë kulmit të muajit të agjërimit mysliman të Ramazanit – ka ngritur frikën e një rrëshqitjeje në një konflikt më të gjerë të ngjashëm me sulmin 11-ditor izraelit në Gaza të majit të kaluar. , në të cilin u vranë më shumë se 250 palestinezë në Gaza dhe 13 persona në Izrael.

Të mërkurën në mbrëmje, policia izraelite bllokoi më shumë se 1,000 demonstrues ultra-nacionalistë që valëvitnin flamuj izraelitë, disa duke thirrur “vdekje arabëve”, që të arrinin në Portën e Damaskut dhe lagjen myslimane të qytetit të vjetër.

Ligjvënësi i ekstremit të djathtë Itamar Ben Gvir, një politikan i diskutueshëm i opozitës, udhëhoqi protestën pasi u ndalua nga zona e Portës së Damaskut më herët gjatë ditës nga kryeministri izraelit Naftali Bennett.

/Argumentum.al