Serbia kërcënon Kosovën: Rusia e ka zhdoganuar luftën dhe shumë Putin të vegjël i shfaqen botës

Gazeta italiane “Lanotiziaregionale.it”, i ka dedikuar një artikull të gjatë luftës Rusi-Ukrainë dhe impaktin që ajo po sjelle dhe në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht në Kosovë e cila ndihet ende e rrezikuar nga Serbia.

Ne sjellim në shqip disa pjesë të shkëputura nga artikulli i gazetës Italiane, “Lanotiziaregionale.it”

Gjysma e botës e dënon për pushtimin kriminal të Ukrainës, ndërsa gjysma tjetër e lavdëron në mënyrë të pashpjegueshme. Është fati surreal i Vladimir Putinit, i cili mund të ketë gjetur një armik në Perëndim, por gjithashtu ka zbuluar se shumë liderë – në një mënyrë pak a shumë të mbuluar – e simpatizojnë atë dhe janë gati ta marrin atë si një model për t’u ndjekur.

Kështu, ndërsa Mariupol u bombardua pa mëshirë nga forcat ajrore ruse në televizionin e drejtpërdrejtë, edhe nëse nuk ishte një ndeshje futbolli, në heshtjen totale të mediave perëndimore miku / rivali i tij Rexhep Tajip Erdogan goditi me çekiç Kurdistanin, aleati Xi Jingping i bëri ata të fluturonin nga vendi i tij. duke gjuajtur në ishullin e pavarur të Tajvanit dhe për të mos humbur asgjë, Serbia e ‘fans’ së tij Aleksandar Vuçiq e ka parë të arsyeshme të kërcënojë Kosovën.

Me pak fjalë, duket se shumë Putinë të vegjël po gjejnë guximin për t’u treguar botës, me një sërë veprimesh që kërcënojnë paqen globale.

Me pak fjalë, gradualisht “operacione speciale” të ndryshme po shpërthejnë – ose rishpërthejnë – në pjesë të ndryshme të planetit, sikur veprimi i carit u ka dhënë disi energji atyre udhëheqësve që me sa duket kanë pritur për një kohë të gjatë pretekstin e duhur për të. kryejnë më klasike se sa pastrimi i llogarive.

Serbia kërcënon Kosovën

Pjesa e fundit e këtij përshkallëzimi shqetësues tensionesh u shfaq me gjithë qartësinë e saj gjatë përballjes së ashpër në OKB mes delegacioneve të Serbisë dhe atij të Kosovës.

Siç dihet, mes dy shteteve nuk ka gjak të mirë. Vërtet varej nga Beogradi, nuk do të ekzistonte as një shtet kosovar me kryeqytet Prishtinën.

Pra, këto mosmarrëveshje të vjetra që dukeshin të harruara po kthehen për t’i vënë flakën Ballkanit aq shumë sa që dje në Kombet e Bashkuara përplasja ishte shumë e dhunshme me dy delegacionet që iu dorëzuan njëri-tjetrit me arsye të mirë duke akuzuar njëri-tjetrin se donin të minonin stabilitetin e zonës dhe të bëjë gjithçka për të sabotuar çdo negociatë.

Dhe pikërisht në mes të këtij diskutimi të zjarrtë, ministri i Jashtëm serb, Nikola Selakoviç, homologes së tij kosovare, Donika Gervalla, i tha fjalët që, në dritën e asaj që po ndodh në pjesën tjetër të botës, kanë bërë gjakun e prezente: “Vuçiq është edhe presidenti juaj zonja Gervalla dhe ju duhet të tregoni respekt kur flisni për presidentin e vendit tuaj”.

Shkurt, Kosova për serbët nuk është një ent shtetëror i pavarur por është e tyre. Se mendimi i tij është ky, ai e saktësoi pak më vonë kur shtoi se e vërteta është se “e ashtuquajtura Kosovë” sipas tij “është rezultat i një lëvizjeje separatiste, aktiviteteve terroriste dhe trafikut të drogës”.

Por ka më shumë. Selakoviç këmbëngul dhe sulmon: “Gervalla flet për kasapët e Ballkanit, por nuk kujton se kasapët e vërtetë të Ballkanit janë ish-presidenti i ashtuquajtur kosovar Hashim Thaçi dhe ish i ashtuquajturi kryetar i Kuvendit Kadri Veselj, të dy të mbajtur aktualisht në Burgu i Hagës i Tribunalit për Krime Lufte të UÇK-së “është Ushtria Çlirimtare e Kosovës e cila luftoi kundër forcave serbe të Sllobodan Millosheviqit në konfliktin e armatosur të viteve 1998-1999.

Duhet të merren masa para se të jetë tepër vonë

Problemi është se në botën para pushtimit ukrainas, fraza të tilla do të ishin cilësuar si boutade. Por tani sigurisht që nuk mund të qëndrojmë të shurdhër përballë kaq shumë provokimeve të vogla, të cilat – në një mënyrë të keqe – duket se e lidhin këtë krizë në Ballkan dhe atë që sheh Rusinë të sulmojë Ukrainën.

Para së gjithash, Beogradi nuk e ka njohur kurrë pavarësinë e Kosovës, pak si Putini nuk e njeh atë të Kievit. Jo vetem. Në veri të Kosovës ka territore të mëdha që ndihen të lidhura me Serbinë dhe që kërkojnë të ‘asimilohen’ në mënyrë të ngjashme me atë që tashmë është parë në Donbas.

Lëvizjet popullore që ditëve të fundit në Mitrovicën e Kosovës, një qytet në veri të Kosovës, kanë parë që shumë njerëz të dalin në rrugë për të demonstruar kundër kryeministrit të Prishtinës, Albin Kurti, duke tundur tabela që mund të lexojnë: “Ne besojmë vetëm në Presidentin Vuçiq. “. Për të mos përmendur që nëse Putin thotë se dëshiron të godasë nazistët në Kiev dhe Erdogan thotë se dëshiron të sulmojë terroristët në Kurdistan, Vuçiç duket se konceptualisht dëshiron të rreshtohet me të dy.

Që rreziku ekziston, është evidente duke qenë se Serbia ka muaj që ka lëvizur trupat në kufi, me lëvizje që janë shtuar në ditët e fundit që nuk lënë asnjë shenjë për asgjë të mirë.

Një situatë që rikujton edhe një herë atë që tashmë është parë në Ukrainë dhe për këtë arsye, për të shmangur përsëritjen e gabimeve të së shkuarës, Perëndimi nuk duhet të presë që situata të degjenerojë, por të ndërhyjë përpara se të ndodhë kjo, duke ruajtur paqen.

/Argumentum.al