SHBA-të zotohen të lëvizin “Qiejtë dhe Tokën” për të forcuar mbrojtjen e Ukrainës


Sekretari amerikan i mbrojtjes thotë se Uashingtoni po “angazhon kolegët tanë” për të ofruar ndihmë ushtarake për Kievin kundër agresionit rus.

Shtetet e Bashkuara janë zotuar të lëvizin “Qiejtë dhe Tokën” për të ndihmuar Ukrainën të fitojë betejën e saj kundër pushtimit të paprovokuar të Rusisë, ndërsa aleatët nga 40 vende u takuan në një bazë amerikane në Gjermani për të forcuar mbrojtjen e Kievit kundër Moskës.

Takimi i thirrur nga SHBA në bazën e saj ajrore Ramstein në Gjermaninë jugperëndimore synon “të ndihmojë Ukrainën të fitojë luftën kundër pushtimit të padrejtë të Rusisë dhe të ndërtojë mbrojtjen e Ukrainës për sfidat e së nesërmes”, tha sekretari i mbrojtjes Lloyd Austin ndërsa hapi bisedimet.

“Siç e shohim këtë mëngjes, kombet nga e gjithë bota qëndrojnë të bashkuar në vendosmërinë tonë për të mbështetur Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit perandorak të Rusisë.

“Ukraina beson qartë se mund të fitojë dhe po ashtu të gjithë këtu,” shtoi ai.

SHBA është tashmë furnizuesi më i madh i ndihmës ushtarake ndërkombëtare për Ukrainën dhe Austin tha se Uashingtoni “do të vazhdojë të lëvizë Qiellin dhe Tokën në mënyrë që të mund të përmbushim” nevojat e Kievit.

Në bisedime, ministrja gjermane e mbrojtjes Christine Lambrecht tha se Berlini ka rënë dakord të japë miratimin për dërgimin e tankeve anti-ajrore Gepard të përdorura në Ukrainë.

Lëvizja drejt dërgesave të armëve të rënda shënoi një pikë kthese nga mbështetja e ndrojtur e Gjermanisë për Kievin, e cila e ka vënë kancelarin Olaf Scholz nën zjarr brenda dhe jashtë vendit.

Lambrecht pranoi se rezervat e armëve të Bundeswehr-it janë të kufizuara, por tha se do të kthehet në inventarin e prodhuesve gjermanë të armatimit.

“Ukraina urdhëron dhe Gjermania paguan,” tha ajo.

Kievi ka kërkuar artileri të rëndë dhe tanke për të zmbrapsur forcat ruse që përpiqen të marrin kontrollin e plotë të fushave të tij të gjera jugore dhe rajonit lindor të Donbasit.

Por pajisjet e prodhuara nga Rusia, të cilat ukrainasit janë trajnuar për t’i përdorur, tani janë të rralla.

Disa vende në Evropën Lindore që kishin ende stoqe i kanë dërguar ato në Kiev, ndonjëherë në këmbim të pajisjeve të gjeneratës së re amerikane, thote Al Jazeera.

“SHBA-ja po përpiqet të ndërtojë këtë koalicion të gjerë prej më shumë se 40 vendesh, i cili shkon përtej NATO-s për të përfshirë vende nga Azia, Afrika dhe Lindja e Mesme”, tha Vaessen.

“Ata janë ftuar këtu për të ndërtuar këtë koalicion të gjerë, jo vetëm për mbështetje të menjëhershme ushtarake për Ukrainën, për të cilën SHBA thotë se është me të vërtetë e nevojshme, por për ndihmë ushtarake afatgjatë për t’i dhënë Ukrainës garancitë e sigurisë që SHBA thotë se i duhen në të ardhmen. ”, shtoi ajo.

“Është gjithashtu domethënëse që ky takim [po mbahet] në Gjermani, sepse Gjermania është kritikuar se nuk ka bërë sa duhet. Deri pak ditë më parë, ishte shumë hezituese për dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë, por pikërisht në prag të këtij takimi qeveria vendosi të dërgonte tanke në fund të fundit”.

Franca po dërgon topat e Cezarit me një rreze veprimi prej 40 km (25 milje) dhe Britania ka siguruar raketa dhe tanke anti-ajrore Starstreak.

Takimi synon gjithashtu të sigurojë sigurinë e Ukrainës në një afat më të gjatë pasi të përfundojë lufta.

“Ukraina ka nevojë për ndihmën tonë për të fituar sot dhe ata do të kenë ende nevojë për ndihmën tonë kur lufta të përfundojë,” vuri në dukje Austin.

Takimi i së martës nuk po mbahet nën kujdesin e NATO-s, por anëtarët e aleancës duke përfshirë aleatët evropianë të Uashingtonit janë të pranishëm.

Të pranishëm janë gjithashtu vende më larg si Japonia apo Australia, të cilat kanë frikë se një fitore ruse në Ukrainë mund të krijojë një precedent dhe të nxisë ambiciet territoriale të Kinës.

Finlanda dhe Suedia, vende tradicionalisht neutrale që tani shikojnë anëtarësimin në NATO pas agresionit të Rusisë në Ukrainë, po marrin pjesë gjithashtu.

/Argumentum.al