Wang Yi: Kina, BE janë partnerë, jo rivalë

Toni bazë i marrëdhënieve midis Kinës dhe Bashkimit Evropian është miqësia dhe bashkëpunimi është rrjedha kryesore, tha të enjten këshilltari shtetëror dhe ministri i jashtëm kinez Wang Yi, duke shtuar se të dy palët janë partnerë dhe jo rivalë.

Wang i bëri komentet në një bisedë telefonike me ministren e re franceze për Evropën dhe Punët e Jashtme Catherine Colonna, e cila mori detyrën javën e kaluar.

Kina dhe BE-ja duhet të respektojnë njëra-tjetrën, të thellojnë mirëkuptimin e ndërsjellë dhe të angazhohen në komunikim të sinqertë dhe të thellë, tha Wang, duke bërë thirrje për përpjekje për të shmangur “diplomacinë e mikrofonit”.

Kina mbështet me vendosmëri integrimin evropian dhe mbështet Francën, e cila mban presidencën e rradhës të BE-së, në promovimin e autonomisë strategjike të Evropës, tha ai.

Franca është një vend i madh me ndikim global dhe gjithmonë i përmbahet një politike të jashtme të pavarur, tha Wang. Përballë ndryshimeve të papara në një shekull, është e nevojshme që Kina dhe Franca të thellojnë koordinimin strategjik, shtoi ai.

Colonna tha se Franca ushqen traditën e saj diplomatike të pavarësisë dhe është e përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit BE-Kinë dhe trajtimin e përbashkët të sfidave globale.

Telefonata u bë dy javë pas një bisede telefonike midis presidentit kinez Xi Jinping dhe homologut të tij francez Emmanuel Macron, ndërsa presidenti francez filloi mandatin e tij të dytë.

Wang tha se Xi dhe Macron kanë krijuar besim dhe miqësi të fortë të ndërsjellë dhe kanë mbajtur komunikim të ngushtë, duke shtuar se të dy udhëheqësit kanë ofruar udhëzime strategjike për të dy vendet për të adresuar bashkërisht sfidat globale dhe kanë sjellë stabilitet në një botë të paqëndrueshme.

Në bisedën e tyre të fundit telefonike, të dy krerët e shteteve riafirmuan një përkushtim ndaj partneritetit gjithëpërfshirës strategjik Kinë-Francë dhe respekt të ndërsjellë për interesat thelbësore të njëri-tjetrit, tha Wang, duke bërë thirrje për përpjekje të përbashkëta për zbatimin e konsensusit.

Colonna e përshkroi Kinën si një “partner dhe mik të rëndësishëm” të Francës, duke shtuar se Franca është e përkushtuar për të rritur miqësinë e saj me Kinën dhe e gatshme të mbajë shkëmbime të nivelit të lartë.

Franca është e gatshme të thellojë bashkëpunimin praktik me Kinën në një gamë të gjerë fushash dhe të sjellë partneritetin gjithëpërfshirës strategjik dypalësh në një nivel të ri, ndërsa të dy vendet përgatiten të festojnë 60 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike në 2024, tha ajo.

Të dy palët ranë dakord të punojnë së bashku për të ruajtur momentin pozitiv në përpjekjet globale për të luftuar ndryshimet klimatike dhe për të mbrojtur biodiversitetin.

Duke komentuar çështjen e Ukrainës, Wang tha se situata ka arritur në një udhëkryq të ri. Nga njëra anë, konflikti Rusi-Ukrainë po tregon një tendencë të zvarritjes me kompleksitet në rritje; Nga ana tjetër, thirrja për paqe po intensifikohet dhe përpjekjet për promovimin e bisedimeve për paqen po shtohen, tha ai.

Çështja më urgjente për momentin është se palët përkatëse duhet të punojnë së bashku për të nxitur bisedimet e paqes në vend që të hedhin benzinë në zjarr, theksoi ai.

Kina është e kënaqur që sheh Francën të luajë një rol ndërmjetësues për çështjen e Ukrainës dhe do të vazhdojë të luajë një rol konstruktiv në mënyrën e vet, tha ai.

Colonna tha se Franca është e përkushtuar për realizimin e paqes së qëndrueshme dhe pajtohet që palët përkatëse duhet të luajnë role konstruktive në rrethanat aktuale.

Të dyja palët shkëmbyen mendime edhe për situatën në Gadishullin Korean.

/Argumentum.al