A mund të jetojë Evropa pa gazin natyror rus?

Evropa është në një krizë energjetike dhe kjo do të thotë se vendet do të luftojnë për t’i mbajtur shtëpitë të ngrohta dhe industria të zhurmojë këtë dimër.

Kjo për shkak se Rusia ka shkurtuar flukset e gazit natyror në Evropë, që përdoret për të furnizuar fabrikat, për të prodhuar energji elektrike dhe për të ngrohur shtëpitë në dimër. Moska thotë se dërgesat përmes një gazsjellësi të madh drejt Gjermanisë, Nord Stream 1, do të ulen në 20% të kapacitetit këtë javë, duke fajësuar arsye teknike.

Udhëheqësit evropianë po përgatiten për mundësinë e një ndërprerjeje të plotë, duke thënë se presidenti rus Vladimir Putin po përdor energjinë për leva politike në konfrontimin e tij me Perëndimin për luftën në Ukrainë. Bashkimi Evropian ka rënë dakord për racionimin e gazit.

Këtu janë gjërat kryesore që duhet të dini për krizën energjetike:

A KA NDËRPRERË GAZIN RUSIA NË EVROPË?

Ka ulur ndjeshëm furnizimet. Edhe para pushtimit të Ukrainës, Rusia nuk po shiste gaz në tregun afatshkurtër spot. Pasi BE vendosi sanksione ndaj bankave dhe kompanive ruse dhe filloi të dërgonte armë në Ukrainë, Rusia ndërpreu gazin në gjashtë vende dhe reduktoi furnizimet në gjashtë të tjera.

Flukset në Gjermani, ekonomia më e madhe e BE-së, përmes Nord Stream 1 do të rikthehen me 80%, me Rusinë që fajëson pjesët që kanë nevojë për riparime. Kjo vjen pas frikës se tubacioni nuk do të rihapet fare pas periudhës 10-ditore të mirëmbajtjes.

BE-ja 27-anëtare ka mbetur në përpjekje për të mbushur depozitat e gazit përpara dimrit, kur kërkesa rritet dhe kompanitë e shërbimeve ulin rezervat e tyre për të mbajtur shtëpitë të ngrohta dhe termocentralet në punë.

Qëllimi i BE-së është të përdorë më pak gaz tani për të ndërtuar depo për dimër. Rezervat e gazit të Evropës janë plot vetëm 65%, krahasuar me një objektiv prej 80% deri më 1 nëntor.

PSE ËSHTË KAQ I RËNDËSISHËM GAZI NATYROR RUS?

Rusia furnizonte rreth 40% të gazit natyror të Evropës para luftës. Kjo ka rënë në rreth 15%, duke dërguar çmimet në çati dhe duke tensionuar industritë me intensitet energjie.

Gazi përdoret në një sërë procesesh që shumica e njerëzve nuk i shohin kurrë – për të farkëtuar çelikun për të bërë makina, për të bërë shishe qelqi dhe për të pasterizuar qumështin dhe djathin.

Kompanitë paralajmërojnë se shpesh nuk mund të kalojnë brenda natës në burime të tjera energjie, si karburanti ose energjia elektrike për të prodhuar nxehtësi. Në disa raste, pajisjet që mbajnë metal të shkrirë ose xhami prishen nëse nxehtësia fiket.

Çmimet e larta të energjisë tashmë po kërcënojnë të shkaktojnë një recesion në Evropë përmes inflacionit rekord, me konsumatorët që kanë më pak për të shpenzuar ndërsa kostot rriten për ushqimin, karburantin dhe shërbimet komunale. Një ndërprerje e plotë mund t’i japë një goditje edhe më të rëndë një ekonomie tashmë të trazuar.

ÇFARË ËSHTË TUBBACIONI NORD STREAM 1?

Është tubacioni kryesor evropian i gazit natyror që kalon nën Detin Baltik nga Rusia në Gjermani dhe është burimi kryesor i Gjermanisë i gazit rus.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se reduktimet përmes Nord Stream 1 pasojnë vonesat në riinstalimin e një pjese që u dërgua në Kanada për riparime, ndërsa një turbinë tjetër pritet të fiket sepse ka nevojë për riparime tani.

“Situata është komplikuar në mënyrë kritike nga kufizimet dhe sanksionet e vendosura ndaj vendit tonë,” tha Peskov.

Udhëheqësit evropianë kundërshtojnë shpjegimin teknik.

Putin “po përpiqet të dobësojë mbështetjen e madhe për Ukrainën dhe të ngrejë një pykë në shoqërinë tonë”, tha ministri gjerman i Ekonomisë Robert Habeck për agjencinë e lajmeve dpa. “Për ta bërë këtë, ai nxit pasigurinë dhe rrit çmimet.”

Evropa duhet të kursejë 12 miliardë metra kub gaz, ekuivalente me 120 cisterna LNG, për të mbushur nivelet e ruajtjes së saj deri në dimër.

Tre tubacione të tjera sjellin gazin rus në Evropë, por një përmes Polonisë dhe Bjellorusisë është mbyllur. Një tjetër, përmes Ukrainës dhe Sllovakisë, po sjell ende sasi të reduktuara të gazit pavarësisht luftimeve, siç është ai përmes Turqisë në Bullgari.

Gazi vjen gjithashtu me tubacion nga Norvegjia, Afrika e Veriut dhe Azerbajxhani.

ÇFARË ËSHTË LOJA E PUTINIT?

Edhe pse eksportuesit e naftës dhe gazit të Rusisë po shesin më pak energji, çmimet e larta nënkuptojnë se fitimet e Putinit janë rritur në të vërtetë, sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë.

Që nga pushtimi, të ardhurat e Rusisë nga eksportimi i naftës dhe gazit në Evropë janë dyfishuar mbi mesataren nga vitet e fundit, në 95 miliardë dollarë, tha IEA me bazë në Paris.

Rritja e të ardhurave të Rusisë nga energjia në vetëm pesë muajt e fundit është trefishi i asaj që zakonisht bën duke eksportuar gaz në Evropë gjatë një dimri të tërë.

Pra, Putini ka para në dorë dhe mund të llogarisë se faturat e dhimbshme të shërbimeve dhe një recesion energjie mund të minojnë mbështetjen publike për Ukrainën në Evropë dhe të rrisin ndjenjën për një zgjidhje të negociuar në favor të tij.

“Bazuar në atë që kemi parë gjatë vitit të kaluar, nuk do të ishte e mençur të përjashtohej mundësia që Rusia mund të vendosë të heqë dorë nga të ardhurat që merr nga eksportimi i gazit në Evropë, në mënyrë që të fitojë levë politike”, tha drejtori ekzekutiv i IEA-s, Fatih Birol.

ÇFARË MUND TË BËJË EVROPA?

BE-ja është kthyer në gazin natyror të lëngshëm më të shtrenjtë, ose LNG, i cili vjen me anije nga vende si SHBA dhe Katari. Gjermania po ndjek me shpejtësi ndërtimin e terminaleve të importit të LNG në bregun e saj të Detit të Veriut, por kjo do të marrë vite. I pari nga katër terminalet e pritjes lundruese do të vijë online më vonë këtë vit.

Por vetëm LNG nuk mund të plotësojë hendekun. Objektet e eksportit të LNG në botë po funksionojnë me kapacitet të plotë në mes të tregjeve të shtrënguara të energjisë dhe nuk ka më gaz për të pasur. Një shpërthim në një terminal amerikan në Freeport, Teksas, që dërgoi pjesën më të madhe të gazit të saj në Evropë, mori 2.5% të furnizimit të Evropës jashtë linje gjatë natës.

Plus, Evropa do të konkurrojë me Azinë për sasi të kufizuara LNG, me analistët në Capital Economics që presin që çmimet të qëndrojnë të larta. Edhe çmimet në SHBA, të cilat zakonisht janë të izoluara, do të rriten sepse është një eksportues kryesor i LNG-së, thanë ata.

Ruajtja dhe burimet e tjera të energjisë janë thelbësore. Për shembull, Gjermania po përdor më gjatë impiantet e qymyrit, duke krijuar një sistem ankandi gazi që synon të inkurajojë ruajtjen dhe rivendosjen e termostateve në ndërtesat publike.

Ministrat e energjisë të BE-së kanë rënë dakord për një projektligj që synon të ulë kërkesën për gaz me 15% nga gushti deri në mars përmes hapave vullnetarë kombëtarë. Veprimet e detyrueshme mund të shkaktohen në bllokun 27-anëtarësh nëse nuk kursehet mjaftueshëm gaz.

Vendet janë përpjekur të sigurojnë furnizime alternative me energji, me liderët e Italisë, Francës dhe BE-së që së fundi kanë nënshkruar marrëveshje me homologët e tyre në Algjeri, Azerbajxhan dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

A MUND TË NGRIN NJERËZIT KËTË DIMËR?

Nuk ka gjasa që shtëpitë, shkollat dhe spitalet të humbasin nxehtësinë sepse qeverive u kërkohet të vendosin racionimin së pari për bizneset. Qeveria gjermane gjithashtu mund të lejojë furnizuesit e gazit të kalojnë menjëherë rritjen tek klientët.

Zgjedhjet mund të përfshijnë industrinë e silurimit dhe/ose çorapizimin e konsumatorëve me fatura edhe më të larta.

IEA rekomandon që vendet evropiane të shtojnë fushatat e njerëzve për të kursyer në shtëpi dhe për të planifikuar të ndajnë gazin në rast emergjence. Dhe koha po shkurtohet.

“Udhëheqësit evropianë duhet të përgatiten për këtë mundësi tani për të shmangur dëmin e mundshëm që do të rezultonte nga një përgjigje e ndarë dhe destabilizuese,” tha Birol. “Ky dimër mund të bëhet një test historik i solidaritetit evropian – një test që nuk mund të lejojë të dështojë – me implikime shumë përtej sektorit të energjisë.” /Associated Press/

Përshtati në shqip: Argumentum.al