Francë, Macron dhe Le Pen përplasen në debatin televiziv përpara zgjedhjeve presidenciale

Presidenti aktual francez dhe kundërshtari i tij i ekstremit të djathtë u përplasën për koston e jetesës dhe luftën në Ukrainë, ndërsa të dy kërkojnë mbështetjen e votuesve përpara raundit përfundimtar të votimit në zgjedhjet presidenciale.

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe liderja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen u përballën në debatin e tyre të vetëm të fushatës të mërkurën përpara raundit të dytë vendimtar të zgjedhjeve presidenciale të së dielës.

Për Le Pen, e cila mbetet pas Macron në sondazhet e votuesve, ishte një shans për të mbyllur hendekun, dhe për presidentin aktual, një mundësi për të mbrojtur rekordin e tij pesëvjeçar.

Macron është favorit për të fituar balotazhin e së dielës, me shumicën e sondazheve që tregojnë një avantazh prej mbi 10%, një sondazh tregon se 14% e votuesve janë në pritje të debatit për të vendosur për kë të votojnë, ndërsa 12% thonë se do të jetë vendimtar nëse do të votojnë. votoni fare.

Me të mbërritur në selinë e televizionit, Le Pen tha se ishte “e qetë”, ndërsa Macron tha se ishte “i fokusuar, gati për një debat që do të lejojë secilin prej nesh të shpjegojë idetë tona për Francën”.

Fokusimi në ekonomi

Debati, u përqëndrua shumë në ekonominë franceze, një temë dominuese në zgjedhje.

Le Pen tha se nëse zgjidhej presidente, ajo do t’i jepte një rritje të përhershme pagave. “Në jetën reale, kur i kërkon një banke një kredi, ata të pyesin për pagën tënde, ata qeshin me grantet e tua. Unë propozoj të rriten pagat,” tha Le Pen.

“Gjithçka që bëni është të shpërndani çeqe… prioriteti im është t’u kthej francezëve paratë e tyre,” i tha ajo Macron.

Ndërkohë, Macron tha: “Unë nuk dua që njerëzit që na dëgjojnë të mendojnë se pagat e tyre do të rriten me 10%.

Lufta në Ukrainë

Le Pen është kritikuar për lidhjet e saj me Rusinë. Por gjatë debatit, ajo tha se donte të shprehte solidaritetin e saj me ukrainasit, një shenjë e qartë se donte të hiqte mënjanë lidhjet e saj të kaluara me presidentin rus Vladimir Putin.

“I vetmi sanksion me të cilin nuk jam dakord është bllokimi i importeve të naftës dhe gazit rus. Pse nuk jam dakord? Sepse në realitet kjo nuk do t’i bëjë asnjë dëm Rusisë dhe do t’i bëjë dëm të madh popullit tonë.”

Macron u godit nga pretendentja e tij, duke thënë se ajo ishte e lidhur me financimin rus.

“Ju jeni të varur nga qeveria ruse dhe jeni i varur nga zoti Putin”, tha Macron, duke iu referuar një kredie të rënë dakord nga partia e Le Pen me një bankë çeko-ruse, për të cilën ai tha se ishte “afër qeverisë ruse”.

Zgjedhjet e balotazhit

Zgjedhjet i paraqesin votuesve dy vizione të kundërta të Francës: Macron ofron një platformë pro-evropiane, liberale, ndërsa manifesti nacionalist i Le Pen-it bazohet në euroskepticizëm të thellë.

Le Pen ka punuar për të moderuar qëndrimet e saj më ekstreme. Udhëheqësi i ekstremit të djathtë nuk dëshiron më që Franca të largohet plotësisht nga BE-ja, megjithëse ende dëshiron të çlirojë Francën nga “këmisha e ngushticës së Brukselit” dhe të reformojë BE-në nga brenda.

Macron duhet të bindë ende mjaft mbështetës të kandidatit socialist Jean-Luc Melenchon – i cili doli i treti në raundin e parë – që ta mbështesin atë, në vend që të abstenojnë ose të prishin votën e tyre.

Nëse ia del mbanë, ai do të bëhet presidenti i parë francez që fiton një mandat të dytë që nga Zhak Shirak në 2002.

/Argumentum.al