Gazetarja palestineze e Al Jazeera-s vritet në sulmin izraelit

Shireen Abu Akleh, gazetarja palestineze e Al Jazeera e vrarë nga forcat izraelite të mërkurën, ishte një korrespondente veterane e televizionit që u bë një emër i njohur në të gjithë botën arabe për mbulimin e saj të guximshëm të konfliktit izraelito-palestinez.

Miqtë dhe kolegët e përshkruan Abu Akleh si një reporter të guximshëm dhe të sjellshëm me një “të qeshur infektive” që u dha zë betejave të palestinezëve gjatë një karriere që përfshin gati tre dekada.

“Shireen, për çdo gazetar palestinez dhe për çdo gazetar arab, është një model që e humbëm sot,” tha gazetari i Al Jazeera, Tamer Mishal. “Fotografitë tragjike që pamë në rrjetet sociale, të qëlluara në kokë, tregojnë se ato erdhën nga një snajper izraelit i cili qëlloi një plumb direkt në drejtim të saj.”

“Deri në sekondën e fundit, Shireen Abu Akleh ishte profesionist dhe këmbëngulës,” shtoi ai.

Mesazhi i fundit që Abu Akleh i dërgoi Al Jazeera-s ishte një email në orën 6:13 të mëngjesit, ku ajo shkruante: “Forcat okupuese sulmojnë Jenin dhe rrethojnë një shtëpi në lagjen Jabriyat. Rrugës për atje do t’ju sjell lajme sapo të bëhet e qartë fotografia.”

Al Jazeera dënon “vrasjen flagrante”

Në një deklaratë, Rrjeti Mediatik Al Jazeera dënoi “vrasjen flagrante” që shkel “ligjet dhe normat ndërkombëtare” dhe e quajti vdekjen e Abu Akleh si një “krim të urryer, përmes të cilit synohet të pengojë mediat të përmbushin mesazhin e saj”.

“Ne e konsiderojmë qeverinë izraelite dhe forcat okupuese përgjegjëse për vrasjen e koleges së ndjerë Shireen”, thuhet në deklaratë.

Rrjeti mediatik Al Jazeera i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar t’i mbajë forcat okupuese izraelite përgjegjëse për “shënjestrimin dhe vrasjen e qëllimshme” të Abu Akleh.

Deputetja palestineze Khalida Jarrar ka thënë se Abu Akleh ishte zëri i palestinezëve dhe i vrarë nga “monstruoziteti i kolonializmit dhe okupimit izraelit”.

“Shireen ishte gjithmonë zëri im nga qelitë e burgut,” tha ajo, duke shtuar se një muaj pas paraburgimit të saj të fundit nga Izraeli, Shireen ishte personi i parë që pa në seancat e saj gjyqësore.

“Shireen ishte zëri ynë. Është e pabesueshme. Është një krim, gjithçka është e qartë – shënjestrim i qëllimshëm dhe i drejtpërdrejtë. Ajo ishte në shënjestër. Është e qartë.”

I dërguari i OKB-së kërkon përgjegjësi për vrasjen e Abu Akleh

I dërguari i posaçëm i OKB-së për Procesin e Paqes në Lindjen e Mesme, Tor Wennesland, ka dënuar vrasjen e Abu Akleh në Bregun Perëndimor të pushtuar.

“Dënoj fuqishëm vrasjen e gazetares së Al Jazeera-s, Shireen Abu Akleh, i cili u qëllua me zjarr të vërtetë këtë mëngjes ndërsa mbulonte një operacion të forcave izraelite të sigurisë në Jenin, në Bregun Perëndimor të pushtuar”, shkroi Wennesland në Twitter.

“Unë bëj thirrje për një hetim të menjëhershëm dhe të plotë dhe që përgjegjësit të mbajnë përgjegjësi. Punonjësit e medias nuk duhet të jenë kurrë në shënjestër.”

Giles Trendle, drejtori menaxhues i Al Jazeera, tha se rrjeti ishte “i tronditur dhe i pikëlluar” nga vrasja e Abu Akleh.

Trendle kujtoi se një ndërtesë që strehon zyrat e Al Jazeera, si dhe organizata të tjera mediatike, duke përfshirë agjencinë e lajmeve Associated Press, u bombardua më pak se një vit më parë gjatë sulmit të Izraelit në Rripin e Gazës.
“Ne kemi pasur një histori në të gjithë botën, por veçanërisht në këtë rajon, ku kemi pasur tragjedi,” tha ai, duke bërë thirrje për një hetim transparent të vrasjes së Abu Akleh.

“Si gazetarë, ne vazhdojmë. Misioni ynë është të vazhdojmë. Ne nuk do të heshtim pavarësisht përpjekjeve për të na heshtur”, tha gjithashtu Trendle.

“Misioni ynë është gjithmonë të vazhdojmë të informojmë botën se çfarë po ndodh. Dhe kjo është më e rëndësishme ndonjëherë.”

/Argumentum.al