Konflikti Izrael-Palestinë/ Tensionet shpërthejnë pasi policia izraelite hyn sërish në xhaminë Al-Aksa

Të paktën 19 persona raportohet se u plagosën ndërsa policia izraelite kreu bastisjen e dytë në xhami që nga e premtja.

Policia izraelite ka hyrë në kompleksin e Xhamisë Al-Aksa ndërsa besimtarët u mblodhën për lutjet e hershme në mëngjes, dy ditë pasi arrestoi qindra në atë vend në një tjetër bastisje në xhami.

Autoritetet izraelite thanë se ata hynë në kompleks të dielën për të lehtësuar vizitat rutinë të hebrenjve të ekstremit të djathtë në vendin e shenjtë dhe se palestinezët kishin grumbulluar gurë dhe kishin vendosur barriera në kompleks, raporton Al Jazeera.

Policia i largoi palestinezët nga sfera e madhe jashtë xhamisë, ndërsa dhjetëra mbetën brenda.

Punonjësit mjekësorë palestinezë thanë se të paktën 19 persona u plagosën. Tre persona u transferuan në spital pasi u rrahën ose u goditën me plumba gome, sipas Kryqit të Kuq Palestinez. Organizata tha se ishte penguar të hynte në kompleks, por arriti të ndihmonte të plagosurit pranë Bab al-Asbat.

Nëntë persona u arrestuan, tha policia, pasi palestinezët thyen xhamat e dy autobusëve që transportonin vizitorë hebrenj në vend, duke plagosur lehtë disa prej tyre.

Tensionet ishin të larta pasi grupi çifut i ekstremit të djathtë Kthehu në Malin e Tempullit ofroi një çmim në para për këdo që hynte në xhaminë Al-Aksa dhe sakrifikonte një dhi – një ritual fetar hebre që është i ndaluar brenda xhamisë dhe që do të përbënte një provokim të mëtejshëm .

“Kjo nuk ndodhi, por u bë virale në mediat sociale,” tha Ghoneim, duke shtuar se kjo kontribuoi në një rritje të tensioneve.

Autoriteti Palestinez ia hodhi fajin Izraelit të dielën për pasojat e tensionit aktual në Al-Aksa.

“Ne i bëjmë thirrje administratës amerikane të thyejë heshtjen e saj dhe të ndalojë këtë agresion që do të ndezë të gjithë rajonin”, tha zëdhënësi i autoritetit Nabil Abu Rudeineh në një deklaratë të transmetuar nga agjencia shtetërore e lajmeve Wafa.

Ministria e Jashtme palestineze dënoi gjithashtu përshkallëzimin izraelit në vendin e zjarrit. Një deklaratë e ministrisë tha se përshkallëzimi izraelit shpërfilli një reagim arabe dhe islamik dhe ishte “një vazhdim i planeve [izraelite] për të judaizuar xhaminë Al-Aksa”.

Kreu i Hamasit paralajmëroi Izraelin se “Al-Aksa është e jona dhe vetëm e jona”.

“Njerëzit tanë kanë të drejtë të hyjnë në të dhe të luten në të, dhe ne nuk do të përkulemi para represionit dhe terrorit (izraelit)”, tha Ismail Haniyeh në një deklaratë.

Ndërkohë, Papa Françesku të dielën bëri thirrje për akses të lirë në vendet e shenjta në Jerusalem teksa mbajti fjalimin e tij vjetor të Pashkëve, i cili këtë vit përkoi me muajin e shenjtë mysliman të Ramazanit dhe festën hebraike të Pashkës.

“Izraelitët, palestinezët dhe të gjithë ata që banojnë në Qytetin e Shenjtë, së bashku me pelegrinët, le të përjetojnë bukurinë e paqes, të banojnë në vëllazëri dhe të gëzojnë akses të lirë në Vendet e Shenjta në respekt të ndërsjellë për të drejtat e secilit,” tha ai.