Ministri gjerman i Ekonomisë paralajmëron kundër lidhjes së Nord Stream 2 me çështjen Navalny

Më parë, Shtetet e Bashkuara kaluan legjislacionin duke hapur rrugën për sanksione të reja kundër Nord Stream 2, i cili tashmë është nën sanksione, me disa kontraktorë të detyruar të tërhiqen nga projekti i përbashkët Ruso-Evropian.

Qëndrimi i Gjermanisë në çështjen Navalny nuk duhet të ketë asnjë ndikim në ndërtimin e tubacionit të gazit Nord Stream 2, tha Ministri gjerman i Ekonomisë Peter Altmaier për Bild.

“Marrëdhëniet e biznesit dhe projektet e biznesit që ekzistojnë për dekada janë një gjë dhe shkeljet serioze të të drejtave të njeriut dhe reagimet tona ndaj tyre janë një tjetër,” tha ai.

Kancelarja gjermane Angela Merkel gjithashtu paralajmëroi kundër lidhjes së dy çështjeve të Premten.

Kancelari austriak Sebastian Kurz hodhi poshtë thirrjet për të braktisur ndërtimin e tubacionit Nord Stream 2 pasi një gjykatë ruse burgosi aktivistin e opozitës Alexey Navalny për 3.5 vjet për shkelje të kushteve të provës.

“Unë e mirëpres vendimin e qeverisë federale gjermane për të qëndruar pranë Nord Stream 2”, tha Kurz në një intervistë me gazetën Welt am Sonntag, duke shtuar se projekti i tubacionit të gazit do të përfitonte shumë vende të BE.

Më 23 dhe 31 janar, disa tubime të paautorizuara në mbështetje të vlogger Navalny tronditën Rusinë. Ai së fundmi u kthye në Rusi nga Gjermania ku po trajtohej pasi dyshohet se ishte helmuar me Novichok.

Ndërkohë, tre diplomatë nga Gjermania, Polonia dhe Suedia që morën pjesë në protestat e paligjshme në Rusi janë dëbuar nga vendi.

Protestat rinisën në 2 Shkurt pasi Navalny u burgos për shkelje të kushteve të provës të lidhura me një dënim përvetësimi.

Administrata e mëparshme e SH.B.A.-së e nxiti BE-në të blinte gaz natyror të lëngshëm amerikan në vend të gazit të tubacionit rus. Blloku e injoroi thirrjen dhe vazhdoi me ndërtimin e projektit të përbashkët me Rusinë – Uashingtoni më pas kërcënoi të vendosë sanksione kundër disa prej kontraktorëve që punojnë në tubacion. SH.B.A. miratoi gjithashtu legjislacionin që urdhëronte sanksione kundër çdo subjekti që ndihmon në ndërtimin e projektit.

Presidenti Joe Biden e ka përshkruar tubacionin si një “marrëveshje të keqe për Evropën” dhe administrata e tij pritet të vendosë sanksione të mëtejshme.

© Argumentum