Moska kritikon vendimin e BE për të zgjeruar sanksionet anti-ruse mbi Navalny si 'Cirk'

Në fillim të kësaj jave, shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell tha se blloku kishte rënë dakord për të zgjeruar sanksionet kundër Moskës lidhur me situatën me figurën ruse të opozitës Alexei Navalny.

Vendimi i BE për të zgjeruar sanksionet kundër Rusisë mbi çështjen Navalny është një “cirk” dhe një histori e shkruar paraprakisht, tha të mërkurën zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

“Kjo është përtej çdo logjike. Ndërsa logjika zhduket, do të thotë se kjo është thjesht një histori absurde e shpikur me një skenar fushate informacioni. Mbi të gjitha, kjo është një poshtërim i BE-së, një aleancë e vendeve me histori të lashtë, me kulturë të pasur, ekonomike arritjet dhe arritjet e të drejtave të njeriut, arritjet në sferën e të drejtave të njeriut, të cilat BE gjithmonë i përdori për t’i dhënë përparësi të vërtetë pa i kthyer të gjitha në disa teatri, siç është detyruar tani “, tha Zakharova, raporton sputniknews.

Kjo vjen pasi Bashkimi Evropian njoftoi të hënën se vendet e tij anëtare kishin rënë dakord të vendosnin sanksione kundër Rusisë nën regjimin e sanksioneve për të drejtat e njeriut mbi situatën me Navalny. Masa u mirëprit nga sekretari i shtetit i Shtetit Antony Blinken.

Perëndimi në mënyrë të përsëritur i ka kërkuar Rusisë që të lirojë blogerin opozitar Navalny, dënimi i pezulluar i të cilit në çështjen e mashtrimit 2014 Yves Rocher, u zëvendësua në fillim të shkurtit me një burg të vërtetë prej 2.5 vjet për shkelje të shumta të provës. Moska i konsideron thirrjet për lirimin e Navalnit të papranueshme dhe të paligjshme.

Në mes të janarit, Navalny u kthye në Rusi pasi mori trajtim në Gjermani pas një helmimi të pretenduar në Siberi në gusht. Berlini pretendon se mjekët gjermanë gjetën prova në trupin e Navalny të helmimit me një agjent nervor nga grupi Novichok. OPCW tha se aktivisti politik rus u helmua me një toksinë që i ngjan Novichok por nuk është në listën e saj të substancave të ndaluara. Sidoqoftë, mjekët rusë thanë se nuk u gjetën substanca të tilla ndërsa Navalny po trajtohej në Rusi.

Në fillim të këtij muaji, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Perëndimi është përpjekur ta bëjë Navalny pikën më të rëndësishme të diskutimit në dialogun e saj me Rusinë, duke i dhënë Moskës një ultimatum për të hapur një çështje penale në lidhje me helmimin e pretenduar, ndërsa në të vërtetë fsheh çelësin “prova”.

/argumentum.al