Presidentja Sakellaropoulou konfirmon angazhimin grek për dialogun me Turqinë

Presidentja Katerina Sakellaropoulou e ka përshkruar Greqinë si “një shtyllë stabiliteti në Mesdheun juglindor dhe në rajonin më të gjerë”, ndërsa ka premtuar angazhimin e vendit për dialogun me Turqinë.

Në një intervistë me transmetuesin shtetëror ERT të transmetuar vonë të martën, Sakellaropoulou tha se pavarësisht periudhave të tensionuara midis Greqisë dhe Turqisë, duke përfshirë incidentet e fundit në rajonin kufitar të Evros dhe Detin Egje, “ne jemi fqinjë dhe do të mbetemi fqinjë”.

“Fqinjët kanë nevojë për njëri-tjetrin”, shtoi ajo, transmeton Ekathimerini

Ndërsa theksoi se Greqia është e pajisur mirë për të mbrojtur sovranitetin e saj kombëtar kundër kërcënimeve të jashtme, Sakellaropoulou pohoi se vendi “kërkon dialog” me Turqinë.

Më herët të martën, ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar pretendoi se Turqia ka “një milion herë të drejtë në problemet” që ka me “Greqinë, e cila”, tha ai, “vazhdon veprimet e saj provokuese dhe retorikën provokuese”.

Duke përmendur mosmarrëveshjet territoriale me Athinën, ai tha në një intervistë për gazetën turke Milliyet se nuk ka asnjë vend tjetër në botë me ujëra territoriale në 6 milje dhe hapësirë ​​ajrore në 10 milje. Ai shtoi gjithashtu se 16 ishuj janë militarizuar pavarësisht Traktatit të Lozanës.

Turqia kërkon dialog, tha ai, ndërsa theksoi se nuk do të lejojë shkeljen e të drejtave të saj.

I mërzitur me programet e armatimit të Greqisë, Akar tha se ajo po e vendos veten nën një barrë të madhe financiare dhe “duke i shkaktuar dëm popullit grek”.

Nëse këto programe janë me Turqinë, theksoi ai, nuk mjaftojnë, nëse janë për arsye mbrojtjeje, janë shumë.

/Argumentum.al