Propozimi francez/ Von Der leyen i drejtohet parlamentit maqedonas: Evropa po ju pret, ju mund të filloni negociatat tashmë javën e ardhshme

Evropa po ju pret. Duke pritur dhe duke shpresuar se do të bëni një hap tjetër drejt Bashkimit tonë. Unë jam këtu sot, sepse besoj se ky është momenti për të ecur përpara drejt së ardhmes sonë të përbashkët në BE me Maqedoninë e Veriut si anëtare e plotë. “, tha kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në fjalimin e saj para deputetëve në Kuvendin e Maqedonisë, para debatit për propozimin francez.

Të dashur maqedonas, gjuha maqedonase është e juaja dhe ne e respektojmë këtë, tha ajo.

Vendi juaj, tha Von der Leyen, ka qenë një kandidat për t’u bërë një vend anëtar i BE-së që nga viti 2005, dhe shumë prej jush këtu dhe shumë të tjerë që mungojnë kanë punuar shumë për t’u bërë anëtar i BE-së, por tani të gjithë, tha ai. a duhet të shikojmë përpara dhe duhet të shfrytëzojmë mundësinë para nesh për të filluar negociatat e anëtarësimit dhe për të punuar së bashku në rrugën që ju çon në BE.

“Në vitin 2009, KE rekomandoi që të hapim negociatat e anëtarësimit me ju. Që atëherë, ne kemi qenë vazhdimisht pranë jush dhe tani më në fund mund të jemi në pragun e një hapi vendimtar përpara”, tha Von der Leyen.

Përsëri, theksoi ajo, ju treguat guxim dhe vendosmëri, dhe Marrëveshja e Prespës ishte shembull guximi dhe hapi rrugën për anëtarësim në NATO.

“Të dashur deputetë, shumë prej jush do të jeni të frustruar që vendi juaj nuk ka filluar ende negociatat e anëtarësimit. Edhe unë jam. KE ka rekomanduar hapjen e negociatave për 13 vitet e fundit dhe sigurisht që do të jeni të frustruar që hapja negociatat me BE-në nuk ndodhën menjëherë pas Marrëveshjes së Prespës. Kjo ishte e hidhur, por ju kurrë nuk u dorëzuan dhe ne të gjithë së bashku nuk u dorëzuam kurrë. Së bashku ne ndoqëm ëndrrën tonë për një Bashkimi Evropian dhe së bashku do ta kthejmë këtë ëndërr në realitet. “tha Von der Leyen.

Fillimi i negociatave të anëtarësimit, theksoi Von der Leyen, mund të bëhet që në javën e ardhshme, duke hedhur hapin e parë të propozimit të rishikuar francez.

“Ju të gjithë jeni të vetëdijshëm dhe të njohur me këtë propozim të rishikuar. Ai mbron interesat tuaja dhe merr parasysh shqetësimet e të gjitha palëve. Jini të sigurt se KE ka qenë gjithmonë pranë këtij vendi, në anën tuaj dhe vazhdon të qëndrojë në anën tuaj.” tha Von der Leyen.

“Të dashur maqedonas, i dëgjova me kujdes shqetësimet në lidhje me gjuhën dhe identitetin maqedonas. Nuk ka dyshim se gjuha maqedonase është gjuha juaj dhe ne e respektojmë plotësisht. Prandaj propozimi i rishikuar thotë gjuha maqedonase pa kualifikim nga BE. parimi i vetëidentifikimit është veçanërisht i rëndësishëm për secilin prej nesh. Ju mund të mbështeteni tek unë si president i KE-së për të siguruar që procesi i anëtarësimit të respektojë rreptësisht parimet dhe standardet evropiane”, theksoi ajo.

Marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimi ndërkombëtar, tha Von der Leyen, janë pjesë e ADN-së së integrimit evropian.

“Më lejoni t’ju siguroj edhe një herë.” “Çështjet dypalëshe si interpretimi i historisë nuk janë kusht në negociatat e pranimit,” tha Von der Leyen

Gjatë fjalimit të Von der Leyen, deputetët e opozitës hoqën pankarta “tradhtarë të popullit”, “gjuhë dhe identitet”, “populli thotë jo, hajdeni” e të tjera dhe në foltoren përballë Presidentit. të KE-së Dimitar Apasiev dhe Borislav Krmov nga e majta lanë një fletëpalosje me mesazh JO, pas së cilës u larguan nga salla, shkruan media maqedonase mkd.mk

Në seancë morën pjesë presidenti Stevo Pendarovski, kryeministri Dimitar Kovaçevski, si dhe përfaqësues të lartë nga vendi dhe jashtë vendit.

Derisa po vazhdonte fjalimi i kryetarit të KE-së, para Kuvendit u protestua, u bërtitën parulla, ndërsa demonstruesit hodhën vezë dhe letra higjienike në godinën e Kuvendit.

Dilemat e Mickoskit: A duhet së pari të ndryshojmë Kushtetutën për të filluar negociatat?

Për të filluar negociatat me BE-në është e nevojshme ndryshimi i Kushtetutës, tha kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, në konferencën për media pas takimit me kryetaren e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Duke shpjeguar se çfarë ka biseduar me të dhe çfarë pikëpamjesh i ka përcjellë, ai ka lënë vend që, siç tha ai, një dileme të tillë t’i përgjigjet opinionit ekspert dhe personave që merren me atë problem.

Në takim ai tha se janë prezantuar tri qëndrimet e mëposhtme të VMRO-DPMNE-së.

“Dilema e parë është kjo: Në nenin 11 të dokumentit të quajtur qëndrim i përbashkët i BE-së, thuhet qartë se Maqedonia nuk do të fillojë negociatat derisa të ndryshohet Kushtetuta, nëse kjo është e vërtetë apo jo, ia lë opinionit ekspert. dhe njerëzit me të cilët merren për t’i dhënë përgjigje këtij problemi.Sepse sipas këtij dokumenti lexojmë se fillimi i negociatave do të jetë pas ndryshimit të Kushtetutës, ose më saktë, një pjesë e vogël e popullit bullgar. 750 familje, sipas regjistrimit të fundit të tillë, do të jenë pjesë e Preambulës dhe pjesës normative të Kushtetutës së Maqedonisë”, tha Mickoski.

Dilema e dytë, siç thatë, ka të bëjë me historinë.

“Në fjalimin e Von der Leyen u përmend se nuk do të flasim për historinë, por neni 14 i të njëjtit dokument nuk e thotë këtë. Neni 14 thotë pikërisht të kundërtën, dhe kjo është se një dokument i quajtur Protokoll do të nënshkruhet këto. ditë, dhe në të do të diskutohet gjithçka, përveç shtetit ligjor, luftës kundër krimit dhe korrupsionit, një ekonomi më të mirë, shëndetësi më të mirë. , arsim më konkurrues. Këtu do të flasim për mesjetën, për 18 ose 19 shekulli, i kujt ishte Gotse, i kujt ishte Dame, i kujt ishte Kryengritja e Ilindenit.

Ne do të flasim për gjithçka, por nuk do të flasim për të ardhmen. Do të flasim për problemet e së kaluarës. Do të thotë, do të flasim se si të asimilojmë popullin maqedonas në shekullin 21 dhe të shkatërrojmë identitetin maqedonas”, shpjegoi ai.

Çështja e tretë për të cilën VMRO-DPMNE ka dilemë është fjala hyrëse, neni 3, ku thuhet qartë se korniza e negociatave do të përkthehet në gjuhën maqedonase, por pala bullgare do të japë deklaratë të njëanshme se si e sheh gjuhën maqedonase. . Pra që kemi një gjuhë të pastër maqedonase, gjegjësisht që kemi një gjuhë të pastër që do të jetë fjalë për fjalë pjesë e kornizës negociuese dhe e dokumenteve të Bashkimit Evropian, është një gënjeshtër e madhe”, tha Mickoski.

Pas përfundimit të seancës, Kuvendi do të mbajë seancën e 81-të plenare, në të cilën deputetët do të diskutojnë për Informatat për përmbajtjen e Projekt-kornizës negociuese për negociatat për anëtarësim të Maqedonisë me Bashkimin Evropian, pas së cilës do të duhet të miratohen konkluzionet, d.m.th. udhëzimet që do t’i dorëzohen Qeverisë.

/Argumentum.al