Rusia ndihet e provokuar nga SHBA

A do të përdorë Rusia gjithashtu armë bërthamore në Ukrainë? Ekziston një shqetësim i madh për këtë në Perëndim. Nga ana tjetër, udhëheqja ruse pretendon se diskutimi është një manovër mashtruese e SHBA-së.

Der Spiegel

Udhëheqja ruse ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për sjellje provokuese: Shtetet e Bashkuara po përpiqen të shtyjnë Rusinë për të përdorur armë të shkatërrimit në masë në Ukrainë, tha kreu i trupave mbrojtëse të NBC në Rusi, Igor Kirillov. ABC është shkurtesë për atomike, biologjike, kimike.

“Inskenimi i përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë shërben për të akuzuar Rusinë për përdorimin e armëve të ndaluara për të zbatuar më pas të ashtuquajturin skenar sirian, në të cilin shteti në fjalë është i izoluar ekonomikisht dhe politikisht dhe gjithashtu i përjashtuar nga organizatat ndërkombëtare si p.sh. Këshilli i Sigurimit i OKB-së”, tha Kirillov. Sundimtari sirian Bashar al-Assad përdori armë të tilla të shkatërrimit në masë në luftën kundër popullit të tij dhe më pas u përjashtua ndërkombëtarisht.

Kirillov tha se në javët e fundit liderët e vendeve perëndimore kanë provokuar rregullisht deklarata se Rusia po planifikon të përdorë një bombë taktike bërthamore dhe armë kimike dhe biologjike në Ukrainë. Qëllimi është të rritet presioni ndaj aleatëve të Rusisë, Indisë dhe Kinës, për t’u pajtuar me sanksionet, pohoi Kirillov.

Asnjë provë

Në fakt, Rusia dhe Ukraina dhe mbështetësit e tyre kanë akuzuar njëri-tjetrin për plane për të përdorur armët e shkatërrimit në masë të ndaluara ndërkombëtarisht për javë të tëra. Rusia e justifikoi pushtimin e saj në Ukrainë më 24 shkurt duke thënë, ndër të tjera, se laboratorët ukrainas po hulumtojnë armët biologjike. Deri më tani nuk ka asnjë provë për të mbështetur akuzat.

Ndërkohë, sipas informacioneve amerikane, më shumë se 20 vende kanë konfirmuar tashmë pjesëmarrjen e tyre në një konferencë në Ukrainë që është planifikuar për të martën në bazën ajrore amerikane Ramstein. Në mesin e tyre janë edhe shtetet që nuk i përkasin NATO-s. Një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Mbrojtjes nuk tha se cilat vende kanë rënë dakord tashmë. U ftuan gjithsej 40 vende. Ende nuk ka përgjigje.

Takimi nuk zhvillohet nën ombrellën e aleancës, tha zëdhënësi. Një nga qëllimet e konsultimeve është siguria dhe sovraniteti i qëndrueshëm i Ukrainës.

Shtyhen mbylljet e aeroporteve

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes ruse, Igor Konashenkov, raportoi të shtunën për sukseset ushtarake të vendit të tij. Forcat ruse kanë shkatërruar më shumë se 20 depo municionesh në Ukrainë. Një avion ukrainas Su-25 u rrëzua në rajonin e Kharkiv. Përveç kësaj, 15 dronë ukrainas u shkatërruan gjatë natës. Raportet nuk mund të verifikohen.

Për shkak të luftës, autoritetet ruse zgjatën ndalimin e fluturimeve në jug të vendit të tyre deri më 1 maj. Gjithsej njëmbëdhjetë aeroporte mbetën të mbyllura, tha autoriteti i aviacionit. Fushat ajrore në vendpushimet e Detit të Zi në Anapa dhe Gelendzhik, në megaqytetet e Rostov-on-Don, Voronezh dhe Krasnodar dhe në Belgorod pranë kufirit me Ukrainën janë prekur nga kufizimet e hapësirës ajrore. Fluturimet për në metropolin e Detit të Zi të Soçit janë ende të mundshme.

Përveç kësaj, aeroportet e Bryansk, Elista, Kursk dhe Lipetsk në Rusinë perëndimore dhe në Simferopol në gadishullin e Krimesë të Detit të Zi të Ukrainës, të aneksuar në vitin 2014, kanë pezulluar përkohësisht trafikun e pasagjerëve. Ndalimet supozohej të përfundonin të hënën e ardhshme. Pas pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt, Rusia mbylli disa aeroporte ruse jugore dhe zgjati vazhdimisht ndalimet e fluturimeve.

/Argumentum.al