Tragjedia me 46 viktima /Antony Blinken dërgon mesazh ngushëllimi për Maqedoninë e Veriut

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka reaguar për tragjedinë e rëndë që ndodhi sot në Bullgari, ku të paktën 46 persona me origjinë shqiptare humbën jetën pasi autobusi me të cilin po udhëtonin u përfshi nga flakët.

Blinken ka shprehur ngushëllimet gjithashtu edhe për vdekjen e nëntë personave të moshuar që kanë vdekur si pasojë e zjarrit në një shtëpi kujdesi në lindje të Bullgarisë.

“Departamenti Amerikan i Shtetit dhe populli amerikan shpreh ngushëllimet më të thella për popullin e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë për humbjen tragjike të jetëve në aksidentin e sotëm të autobusit dhe zjarrin në shtëpinë e të moshuarve.

Mendimet tona janë për të gjithë ata që janë në zi, ndërsa të lënduarve u urojmë shërim të shpejtë”, shkruan Sekretari amerikan Blinken në një postim në rrjetet sociale.

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>The <a href=”https://twitter.com/StateDept?ref_src=twsrc%5Etfw”>@StateDept</a> &amp; American people extend our deep condolences to the people of North Macedonia and Bulgaria over the tragic loss of life in today&#39;s bus accident and in the nursing home fire. Our hearts go out to all those in mourning, and we wish a speedy recovery to the injured.</p>&mdash; Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) <a href=”https://twitter.com/SecBlinken/status/1463155144070246401?ref_src=twsrc%5Etfw”>November 23, 2021</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

 

/Argumentum.al