VMRO-DPMNE në protestë/ Mickoski: Nuk na duhet Evropa nëse duhet të asimilohemi

Protesta mbahet me moton “Ultimatum – Jo faleminderit”, dhe u mbështet nga disa parti politike dhe organizata të shoqërisë civile. Ata janë kundër nënshkrimit të propozimit francez nga Qeveria, i cili, siç thonë ata, është jashtëzakonisht i keq për popullin maqedonas dhe për interesat kombëtare maqedonase.

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, para fillimit të protestës u bëri thirrje qytetarëve që të bashkohen, në mënyrë që siç tha ai, të mbrojmë atë që quhet vlerë evropiane dhe të shpëtojmë procesin e negociatave me Bashkimin Evropian.

“Kjo është një protestë kombëtare, këtu nuk ka politikë, është vetëm një parti, ajo është Maqedonia. Ajo që dua të them është se sot Maqedonia po zgjohet dhe të gjithë ata që duan t’i japin fund Maqedonisë me nënshkrim, do t’i japin fund. Unë nuk dua të jem në Evropë sepse dua të jem maqedonas.

Ne nuk kemi nevojë për Evropën nëse duam të asimilojmë. Unë dua t’u them atyre në Qeveri se nuk më intereson mesazhi i Edi Ramës, për mua është i rëndësishëm mesazhi i këtyre mijëra njerëzve këtu, kjo është ‘jo’”, tha Mickoski.

Mickoski u tha politikanëve që kërcënojnë se as populli maqedonas dhe as qytetarët nuk kanë frikë nga ata që kërcënojnë dhe se kërcënon vetëm frikacak, e ai që nuk është frikacak vjen këtu para popullit dhe i shpjegon popullit se çfarë është dhe si eshte.

Lidhur me konsultimet me ministrin Osmani, i cili sot tha se nëse nuk e pranojmë propozimin, do të ketë tensione ndëretnike, Mickoski tha se nuk ka ndërmend as të përshëndesë e aq më pak të bisedojë me politikanë të tillë që kërcënojnë tensione ndëretnike. në një vend anëtar të NATO-s.

Pra, atyre qyqarëve që kërcënojnë tensionet ndëretnike, dua t’u them se ky popull ka kaluar shumë kohë më parë se kriminelët në politikë dhe ky popull po lufton për identitetin e tij dhe ky popull është i gatshëm të luftojë për identitetin e tij”, tha Mickoski.

/Argumentum.al