Ambasadori amerikan takon Albin Kurtin, së shpejti qeveria e re

Menjëherë pas përmbylljes së rezultateve Albin Kurti, fituesi i zgjedhejve të 14 shkurtit eshte pritur diten e sotme nga ambasadori amerikan në Kosovë, z. Philip Kosnnet.

Kërkesa e ndërkombëtarëve duket se është ngritja e menjëhershme e Parlamentit dhe të qeverisë së re, ku tashmë Albin Kurti do të jetë kryeministri i ri i Kosovës.

Njoftimi i plotë

Ambasadorin e ShBA-së në Kosovë, z. Philip S. Kosnett të shoqëruar nga këshilltarja e tij për çështje politike Amy Carnie, i priti sot në mëngjes në takim Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, njëherazi kandidati për kryeministër, Albin Kurti, bashkë me anëtaren e kryesisë së Lëvizjes, Arbërie Nagavci, dhe asistenten ekzekutive, Valë Gjonbalaj.

Ambasadori, z. Kosnett uroi kryetarin Kurti për fitoren në këto zgjedhje duke i dëshiruar sukses të mëtejmë. Ai uroi që nga ky proces sa më parë të kemi një qeveri e parlament funksional. Kryetari Kurti e falënderoi për urimin dhe vizitën, dhe ndau bindjen që shumë shpejt do ta kemi qeverinë e re, dhe mundësinë për të bashkëpunuar për projekte konkrete që ndihmojnë shtetndërtimin demokratik, zhvillimin ekonomik të vendit tonë dhe thellimin e marrëdhënieve bilaterale midis dy shteteve tona.

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>Pleased to meet with <a href=”https://twitter.com/albinkurti?ref_src=twsrc%5Etfw”>@albinkurti</a> to congratulate <a href=”https://twitter.com/LVetevendosje?ref_src=twsrc%5Etfw”>@LVetevendosje</a> on its victory and discuss <a href=”https://twitter.com/hashtag/Kosovo?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#Kosovo</a>’s path forward. We urge parties to work quickly to establish a government and Assembly to serve all citizens and address pressing challenges.</p>&mdash; Ambassador Philip S. Kosnett (@USAmbKosovo) <a href=”https://twitter.com/USAmbKosovo/status/1361623145246031873?ref_src=twsrc%5Etfw”>February 16, 2021</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>