Macron zotohet të ndërtojë "Francë më të fortë" gjatë mandatit të dytë si president

Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua të shtunën të ndërtojë një Francë më të fortë dhe të përdorë një metodë të re qeverisjeje teksa u inaugurua për një mandat të dytë në detyrë.
“Betohem të ndërtoj një planet që është më i jetueshëm, një Francë që është më e gjallë dhe një Francë më e fortë,” tha ai në një fjalim në Pallatin Elysee, duke u zotuar për një “metodë të re” për të qeverisur pas një mandati të parë që vendi shpesh ishte polarizuar.

Në një ceremoni në Pallatin Elysee, Macron u konfirmua nga shefi i Këshillit Kushtetues Laurent Fabius si fituesi i zgjedhjeve të prillit dhe më pas nënshkroi dokumentin zyrtar të ri-investimit.

I ndjekur nga 450 persona, duke përfshirë gruan e tij Brigitte dhe paraardhësit e tij të vetëm të mbijetuar Francois Hollande dhe Nicolas Sarkozy, ceremonia ishte relativisht modeste, por shënoi herën e parë që një lider francez shërben për një mandat të dytë në 20 vjet.

Macron përballet me një axhendë të frikshme për zbatimin e reformave që ai u zotua kur erdhi në pushtet si presidenti më i ri i Francës në vitin 2017, si dhe për t’u marrë me sulmin rus kundër Ukrainës.

“Rrallëherë bota dhe vendi ynë janë përballur me një kombinim të tillë sfidash,” tha ai, duke iu referuar pushtimit rus, pandemisë dhe emergjencës ekologjike.

Ai u zotua të jetë një “president i ri” për një “mandat të ri” dhe të krijojë një “Francë më të fortë”.

“Çdo ditë të mandatit që më pret do të kem vetëm një pikë busull. Dhe kjo është për të shërbyer.”

Ai sugjeroi gjithashtu një stil më gjithëpërfshirës dhe më kuptues të qeverisjes pasi mandati i tij i parë u ankua nga kritikët se ish-bankieri i investimeve kishte metoda gërryese dhe arrogante.

Ai u zotua për një “metodë të re” për të qeverisur, larg “riteve dhe koreografisë së konsumuar” të së kaluarës.

Në një traditë që daton që nga Mesjeta, 21 të shtëna topash u qëlluan nga kompleksi përkujtimor ushtarak i Invalidëve për të festuar inaugurimin.

Emmanuel Macron's Unwanted New Title: 'President of the Rich' - The New  York Times

Pa udhëtim nëpër Avenue des Champs-Elysees apo tapet të kuq të gjatë, ceremonia i ngjante riinaugurimeve të Francois Mitterrand në 1988 dhe Zhak Shirak në 2002, presidenti i fundit francez që fitoi një mandat të dytë.

Mandati i dytë i Macron do të fillojë zyrtarisht vetëm kur i pari skadon në mesnatën e 13 majit.

Ai do të vazhdojë të luajë një rol udhëheqës në përpjekjet për të ndalur luftën e Rusisë kundër Ukrainës, ndërkohë që ai mbart një barrë të madhe pritshmërie si një lider në skenën evropiane me Gjermaninë që ende po gjen bazat e saj në epokën pas Angela Merkel.

Macron u zotua të “veprojë për të shmangur çdo përshkallëzim pas agresionit rus në Ukrainë, për të ndihmuar demokracinë dhe guximin të mbizotërojë, për të ndërtuar një paqe të re evropiane dhe një autonomi të re në kontinentin tonë”.

Në frontin e brendshëm, Macron duhet të përballet me krizën për rritjen e kostos së jetesës dhe gjithashtu të përgatitet për protesta të mundshme kur më në fund të trajtojë reformën e tij të dashur të pensioneve, duke rritur moshën e daljes në pension të Francës.

France: President Macron set to begin 2nd term; vows 'stronger, more  independent' country

Ai ripohoi një zotim për punësim të plotë në Francë dhe u zotua të luftojë kundër pabarazisë duke reformuar sistemin shëndetësor dhe shkollor, si dhe kundër “pasigurive të përditshme dhe terrorizmit që është ende atje”.

Presidenti Emmanuel Macron të shtunën u inaugurua për një mandat të ri, duke e bërë atë liderin e parë francez në 20 vjet që do të shërbejë një mandat të dytë pas fitores së tij zgjedhore ndaj politikanes së ekstremit të djathtë Marine Le Pen në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të 24 prillit.

/Argumentum.al