Scholz-Perëndimi do të ndihmojë Ukrainën financiarisht, ushtarakisht në fazën e re të operacionit rus

Vendet perëndimore do të vazhdojnë të ofrojnë mbështetje financiare dhe ushtarake për Ukrainën në dritën e një faze të re të operacionit special të Rusisë në Ukrainë, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në një konferencë shtypi të martën.

Ai i bëri komentet pas një video-telefonate të mbajtur nga udhëheqësit perëndimorë. Udhëheqësit përfshinin presidentët Joe Biden të SHBA-së, Emmanuel Macron i Francës, Andrzej Duda i Polonisë, Klaus Iohannis i Rumanisë, kryeministri britanik Boris Johnson, kryeministri italian Mario Draghi, kryeministri japonez Fumio Kishida, presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, evropian Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg.

“Është e qartë se ne do të vazhdojmë ta mbështesim Ukrainën financiarisht dhe ushtarakisht”, tha Scholz. Ai tha se operacioni special ushtarak i Rusisë “kaloi në një fazë të re brenda natës”.

“Ne kemi parime të qarta me të cilat të gjithë u pajtuan: Ukraina do të vazhdojë të ketë solidaritetin dhe mbështetjen tonë,” tha kancelari.

/Argumentum.al