Shkup/ Socialdemokratët në pushtet zgjedhin liderin e ri, Dimitar Kovaçevski

Një lider i ri është zgjedhur nga socialdemokratët në pushtet, LSDM, dhe ai është zëvendësministri i Financave Dimitar Kovaçevski, i cili zëvendëson Zoran Zaev në krye të partisë dhe, me shumë mundësi, si kryetar të qeverisë, në zgjedhjet e brendshme partiake.

Zëvendësministri Dimitar Kovacevski fitoi më shumë se 37,000 nga pak më shumë se 44,000 vota në zgjedhjet e brendshme të udhëheqjes së Partisë Social Demokrate të dielën, duke lënë shumë prapa dy kandidatët e tjerë, Frosina Remenski dhe Jovan Despotovski.

Pas humbjeve të mëdha në zgjedhjet lokale të nëntorit, Zaev dha dorëheqjen si kryeministër dhe si shef partie.

“Gjithçka që do të ndodhë brenda partisë por edhe në vend në vitet në vijim do të jetë përgjegjësia jonë. Sa herë që socialdemokratët janë të fortë dhe kanë një agjendë të qartë, vendi ec përpara, ndaj na duhet një parti e fortë dhe e bashkuar. Ne jemi shtylla e pjesës progresive të shoqërisë sonë, kështu që njerëzit me të drejtë presin që ne të punojmë së bashku, me përgjegjësi dhe me përkushtim”, tha Kovacevski të dielën pas zgjedhjes në krye.

Kovacevski, 47 vjeç, i cili ishte i preferuari i Zaevit në garën për të qenë pasardhësi i tij, vjen në krye të partisë në një kohë të vështirë, pasi vendi përballet me kriza shëndetësore dhe energjitike dhe ndërsa po përpiqet të arrijë një përparim me Bullgarinë fqinje që më në fund do të zhbllokojë procesin e anëtarësimit të saj në BE.

Partia në pushtet tani ka mbështetjen e 64 deputetëve në parlamentin prej 120 vendesh.

Pas zëvendësimit të Zaev në krye të partisë, Kovaçevski ka të ngjarë ta zëvendësojë atë në krye të qeverisë. Javën e kaluar, Zaev u tha mediave se ditët e tij si kryeministër ishin “të numëruara” dhe se ai do të preferonte një lider të ri socialdemokrat që ta zëvendësonte së shpejti.

Megjithatë, nuk dihet saktësisht se kur do të ndodhë kjo, apo nëse Zaev do të qëndrojë si kryeministër edhe për një kohë, të paktën deri në janar, për të parë rezultatin e përpjekjes së re të vendit për të arritur një përparim me Bullgarinë lidhur me bisedimet e bllokuara të pranimit në BE. .

Një anëtar i vjetër i socialdemokratëve dhe anëtar i komitetit ekzekutiv të socialdemokratëve që nga maji 2021, Kovacevski mbetet relativisht i panjohur për publikun në Maqedoninë e Veriut.

Zëvendësministri i Financave dhe profesori i ekonomisë në Kolegjin Amerikan në Shkup nuk ka qenë pjesë e politikanëve më të lartë të socialdemokratëve.

Në reagimin e saj fillestar, partia kryesore opozitare VMRO DPMNE, e cila gjithashtu votoi për një lider të dielën, dhe, siç pritej, rizgjodhi Hristijan Mickoski, akuzoi Kovaçevskin si një kukull të Zaevit – të cilin ata e akuzojnë për tradhti dhe nxitje të interesave kombëtare. korrupsioni.

Argumentum.al