Kremlini shpreh keqardhje për deklaratat agresive të Biden mbi Rusinë

Presidenti amerikan më parë deklaroi se SH.B.A. “nuk do të hezitojnë të rrisin koston për Rusinë”, duke thënë se ditët e “Shteteve të Bashkuara që po rrotullohen përballë veprimeve agresive të Rusisë kanë mbaruar”.

Zëdhënësi presidencial rus Dmitry Peskov ka kritikuar kërkesën e Presidentit të SHBA Joe Biden për të liruar figurën ruse të opozitës Alexei Navalny, duke thënë se një lloj ultimatumi është i papranueshëm.

Kjo është retorikë shumë agresive dhe jokonstruktive, për keqardhjen tonë … Ne tashmë kemi thënë që nuk do t’i marrim parasysh deklaratat e tilla, të cilat janë një lloj leksionesh mentorimi“, tha ai

Zyrtari gjithashtu shprehu shpresën se SH.B.A. ka mjaft “vullnet politik” për të vazhduar ndërveprimin konstruktiv me Moskën.

Pas inaugurimit të Biden, presidenti i ri i SHBA kishte një telefonatë me Presidentin Vladimir Putin. Sipas Shtëpisë së Bardhë, Biden ngriti çështje problematike midis dy vendeve, të tilla si sulmet kibernetike të kohëve të fundit kundër kompanive amerikane dhe organeve qeveritare (të cilat Uashingtoni ende ia hedh faj Rusisë pavarësisht nga mungesa e provave), ndërhyrja e pretenduar e Moskës në zgjedhje, arrestimi i Navalny dhe shumë të tjerë.

Në të njëjtën kohë, presidentët arritën të gjenin gjuhë të përbashkët në Start-in e Ri (Traktati i Reduktimit të Armëve Strategjike) që rezultoi në zgjerimin e marrëveshjes.

©  Argumentum